Haftasonu mesaisi

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle Kasım döneminde askere gidecğim, Şirketten ayrılmadan tazminatımı alacağım.

Fakat bugün gelen mail ile bu haftasonu ve önümüzdeki haftasonu tüm çalışanların mesai ye kalması gerektiğini bildirdiler.

Bu durumda ben genel müdür ile konuştum, önümüzdeki haftasonu için tatile çıkacağımı 2 günlüğüne, bu haftasonu da pazar müsait olduğumu gelebileceğimi ama cumartesi günü işim olduğunu erken bitirebildiğim takdirde yine geleceğimi söyledim. Fakat bana bu haftasonu gelmeye çalış yoğunuz biliyorsun ama diğer haftasonu içinde şimdiden bişey diyemem bakarız dedi.

Bu durumda gelmesem hukuki açıdan beni tazminatsız işten çıkarma gibi bir yaptırımları olabilir mi?

Daha öncesinde bir arkdaş 1 hafta izin istemiş vermemişler, o da 1 hafta boyunca kimseye haber vermeden gelmeyince işten çıkardılar ve bildiğim kadarı ile tazminatını ödemediler.

Şöyleki işim olmasa bile çalışmak istemiyorum. Zamanında çok emek sarfettim ama bir faydasını görmedim. Mesai parası felan zaten almıyoruz. Performansa dayalı zam alma durumu vardı. O yüzden yine neyse deyip çalışıyordum ama onunda bir faydasını görmedim. Zaten asker dönüşü mevcut şirkette çalışmayı da düşünmüyorum. Yani kendime hiç bir faydası yok, şirkette elini versen kolunu alamıyorsun, haftasonu çalışsan akşam niye çalışmadın diye hesap sorabilecek bi yer.

O yüzden ne yapmam lazım arkadaşlar? Çalışmayayım demi? Hukuksal olarak yaptırımları olabilir mi?

teşekkürler

yazılı olarak bildirmelerini isteyin. bu durumda mesai ücreti hakkı doğar ama işveren (yıl içinde eskiden 150 saat miydi neydi) belirli sınırlar dahilinde ücretini vermek şartıyla mesai isteme hakkına sahiptir.

  • nereye bu gidis  (05.09.13 12:52:08)