cüceler ölmesin

Cüce öldüren dev, on cüceyi en kısadan en uzuna doğru sıralamış. Cüceler kendilerinden daha kısa olanları görebiliyor ama uzun olanları göremiyor. Dev, cücelerin kafasına rastgele biçimde siyah ya da beyaz şapkalar takıyor. Cüceler kendi kafalarındaki şapkanın rengini bilmiyor. Dev, en uzun cüceden başlayarak şapkasının rengini soruyor ve eğer bilemezse onu öldürüyor. Cüceler verilen cevabı duyuyor ama cücenin ölüp ölmediğini bilmiyor. Cüceler şapkalar dağıtılmadan önce kendi aralarında toplantı yapıyorlar. En az sayıda cücenin ölmesi için nasıl bir strateji izlenmeli? Ve bu stratejiyle kurtarılabilecek minimum cüce sayısı nedir?

Tek numaralı her cüce, kendisinden bir kısa olan cücenin kafasındaki şapkanın rengini söyler. Çift numaralılar ise, kendisinden bir önce söylenen rengi söyler. Böyle olunca çift numaralıların (yani toplamın yarısı) yaşayacağı kesin olur. Tek numaralılar ise %50 ihtimalle ölür. Böylece %0-50 arası cüce ölür, ortalama %25.

  • long live rock n roll  (03.09.13 13:50:14)
En arkadaki cüce önündeki 9 şapkaya bakıp hangi renk daha fazlaysa onu söyler. En kötü ihtimalle yarısı kurtulur (5 siyah 4 beyaz şapka varsa 5 siyahlı kurtulacak en az)

  • yarin bos musun  (03.09.13 13:53:46)
@yarın bos musun rastgele siyah ve beyaz şapka diyor 5 beyaz 5 siyah şapka demiyor

  • hazel  (03.09.13 13:58:04)
long live rock n roll + 1, 2, 3, 5, 100 filan

çok haklı kendisi ve de hayran kaldım bu keskin zekaya.
  • devilred  (03.09.13 13:58:15)
alala anlamadım, neden her cüceye bir numara verip her cüce önündekinin numarasını ve rengini söylemiyor, tek ve çift cüce olmasının anlamı nedir? böyle ilk cüce hariç hepsi yaşar, ilki de yüzde elli yaşar.

  • [silinmiş]  (03.09.13 14:03:19)
cevabı bilmiyorum ama sanki şöyle ki en uzun eleman hepsini görerek cevap vereceği için doğru cevabı verecek(5 siyah 4 beyaz görüyorsa beyaz diyecek) ve yaşayacak e ben 2. en uzun olarak ne cevap verdiğini duyuyorum(diyelim 4 beyaz 4 siyah görüyorum e en uzun olan da beyaz demişti o zaman ben siyahım) ve diğerlerini görüyorum o zaman ben de doğru cevabı vereceğim bu böyle gidecek hepimiz yaşayacağız. o dev akıllı olsun

  • panthera onca  (03.09.13 14:04:07)
@douchebag

her cücenin tek bir renk söyleme hakkı olduğunu düşün. bu tür soruların kuralı odur aslında. o hakkı önündeki için harcarsa kendine ne kalacak? ya da kendi için harcarsa zaten önündekini söyleyemez.

@panthera onca

şapka sayısı eşit dememiş?
  • devilred  (03.09.13 14:05:14 ~ 14:05:58)
@yarin bos musun'un mantığı doğru.

5 beyaz 4 siyah olsa beyaz diyecek, 2 beyaz 8 siyah varsa da siyah diyecek. 50% kurtarma oranı var en az, amaç daha iyi oranı yakalamak olmalı.

Toplam şapka ve renk sayısı biliniyorsa daha farklı bir yaklaşım olur bu arada.
  • cakabo  (03.09.13 14:07:59)
@devilred, bu dediğin kural söylenmiyor bilmecede. ve zaten tek renk söylecek birden fazla renk söylemeyecek 9 numaralı cüce mesela 8 beyaz diyecek. 8 numara olduğunu bilen cüce de beyaz olduğunu bilip doğruyu söyleyecek ve bir küçük cücenin rengi ve 7 diyecek.

  • [silinmiş]  (03.09.13 14:08:26)
tamam da toplantı yapıyoruz biz burda en uzun eleman diyemiyor mu ben en uzunum çünkü 9 cüce görüyorum sizde 8 beyaz 1 siyah görüyorum diye sorular sorulmadan önce
edit: özür diliyorum toplantıyı önce yapıyor muşuz

  • panthera onca  (03.09.13 14:09:11 ~ 14:16:33)
şapkalar 5 siyah 5 beyaz olsaydı bütün cüceleri kurtarabiliyorduk ancak bu durumda en uzun cüceyi %50 feda etmek gerekiyor sanırım

  • hazel  (03.09.13 14:10:39)
@panthera onca

sırayla soruyor diyor soruda. biraz daha dikkatli okusak .)

@douchebag

yine iki renk söylemiş oluyor bir cüce?
  • devilred  (03.09.13 14:11:17 ~ 14:12:33)
en uzun cüce :)

  • hazel  (03.09.13 14:11:23)
en uzun olan diğer şapkalara bir bakış atar ve çoğunluktaki ihtimali söyler(her ne kadar kendisi için kötü olan da olsa bu)kahramanca ölür veya yaşar, sonrakiler en uzun olan ne dediyse onu söyler en az 5 cüceyi kurtarmış oluruz. bu da değilse pes ediyorum.
edit: dur dur yahu ilk cevap doğruymuş zaten şimdi okudum beceremedik arkadaş

  • panthera onca  (03.09.13 14:22:12 ~ 14:26:15)
@yarin bos musun'un mantığı da doğru. Tiklememişsin diye açıklayayım dedim:

En uzun önündeki tüm şapkaları görüyor ve hangi şapkadan daha fazla olduğunu biliyor. Şapka sayılarının rastgele olması önemli değil, en uzun olan, kendi dışındaki bütün şapkaları görüyor neticede. O yüzden en kötü ihtimalle 5 cüceyi kurtarır. Diyelim ki hepsi beyaz, o zaman "beyaz" der (kendi %50 ihtimalle ölür, çünkü en 10 beyaz olabilir ya da 9 beyaz-1 siyah olabilir), sonra hepsi "beyaz" der ve 9'u kurtulur.

Benim yöntemimle @yarin bos musun'un yöntemi, "worst case" senaryo olarak 5 cüce kurtarır. Bende ortalama 7.5 cüce kurtulur. Onunkinde ise duruma göre ortalama değişir; dev, renk sayılarını dengesiz kuruyorsa kurtulma oranı artar. Ama dev renk sayılarını rastgele dağıtırsa (5-5 dağılmış olur ortalama), @yarin bos musun'un yönteminde ortalama 5 cüce kurtulur.

@devilred: Ortalama %25'imiz ölüyor, o kadar da keskin sayılmaz :/

@MuadDib: Tabii ki bu yöntem daha iyi ama, bu tarz zeka sorularında böyle bir cevap "hile" sayılır. Her cüce sıra kendisine geldiğinde "siyah" ya da "beyaz" diyor, en azından soru böyle sorulmalı.

@douchebag: Mantığın yanlış, @devilred haklı, senin mantığında iki cevap vermiş sayılıyoruz. Kelime oyunu aramaya gerek yok, basit düşün; her cüce sıra kendisine geldiğinde "siyah" ya da "beyaz" diyor, o kadar.

@hazel: En uzun cücenin yaşama olasılığı her türlü %50, onu garantiye alamıyoruz. Kalan 9'u da garanti kurtarma yöntemi yok, @MuadDib ve @douchebag'in cevaplarını geçersiz sayarsak (çünkü cevaplar çift/hileli oluyor). Bir de sorudaki son cümledeki "minimum"u "maksimum" yapman gerekiyor mantıklı olması için.

@panthera onca'nın son cevabı @yarin bos musun'un cevabıyla aynı.
  • long live rock n roll  (03.09.13 14:31:05 ~ 14:47:19)
Cevap vermişiz, cevabı anlamayınca beğenilmemiş. Çok ilginç. Her iki yolla da en az %50 kurtarılıyor, varsa dana iyisi bundan yüksek bir oranda adam kurtarmalı?

  • yarin bos musun  (03.09.13 14:32:23)
@yarin boş musun trip atmaya gerek yok. 5 beyaz 5 siyah demiyor soruda. senin cevabın ve mantığın o yüzden yanlış

  • orhan tv  (03.09.13 14:53:12)
Arkadaşım;
Şapkaların kaçının siyah kaçının beyaz olduğu belli değil di mi?
ihtimaller:
10 tane aynı renk
9'a 1
8'e 2
7'ye 3
6'ya 4
5'e 5

tamam mı? Buraya kadar da anlaşıldı mı?

En arkadaki herifi boşver. Şimdiki 9 kişi için ihtimaller ne?
9'a 0
8'e 1
7'ye 2
6'ya 3
5'e 4

Yani en kötü ihtimalle 5 tane bir renkten 4 tane diğer renkten oluyor mu? Oluyor.

O zaman en kötü ihtimalle 5 tane aynı renk olanı söylerse en arkadaki, bu 5 kişiyi kurtarıyor mu? Kurtarıyor. 5/10 kaç yapıyor? %50, en kötü ihtimalle %50 kurtuluyor.

Neresini anlamadınız da hala "mantığın yanlış" diyebiliyorsunuz arkadaş?
  • yarin bos musun  (03.09.13 14:59:40)
@MuadDib'den gelen son cevap hepimizin cevaplarını sikip attı. Kesinlikle çalışıyor, hile falan da yok. Mantığı açıklayabilirim rağbet olursa.

Edit: Yok yok yanılmışım. Çözmüyor. "Kaç tane" sorusuna cevap olurdu ama sırasıyla ne olduklarını söylemiyor. En birinci ben oldum yine.

Yine edit: Tekrar yan çizdim. @yarin bos musun'un mesajıyla bu da çalıştı yine: "ilk 3 kişi binary olarak "beyaz" şapka sayısını söyler. Sonra 4. eleman öndekilere bakar ve sayısına göre kendi şapkası için doğru rengi söyler, öndekiler anlar ki o renk bir tane eksildi, böyle böyle devam edip hepsi bilir."

Bir edit daha: Aşağıda @douchebag'in cevabı nihai cevap. En az 9, ortalama 9.5 sağ var.
  • long live rock n roll  (03.09.13 15:00:16 ~ 15:24:22)
Alın işte kesin cevap, benim değil, araştırdım biraz:

cüceler şöyle anlaşırlar. en arkadaki en uzun olduğu için hepsini görüyor ya. atıyorum beyaz şapka sayısı tekse kendi şapkası için beyaz der, bir öndeki beyaz şapkaları sayar, çift sayıysa kendi şapkası beyazdır.
  • [silinmiş]  (03.09.13 15:10:50)