Pratik yemek önerisi alayım duyurunun hamarat bayları bayanları

Profesyonel öğrenci olan ben ve arkadaşım çok acıktık. Şöyle hızlı ve lezzetli yemekler yapmak istiyoruz. Ortalama altı bir aşçı olan bendeniz ve arkadaşım ne yemek yapmalıyız ve nasıl yapmalıyız? Buyrun önerileri alayım.

alışveriş şansınız var mı_ var ise a yok ise b
a)bütçeniz ne kadar
b)evde ne var
  • panthera onca  (31.08.13 19:56:29)
tavuk sote yapın hacı. bi paket tavuk göğsü alıp kuşbaşı şeklinde doğrayın. 4 domates 5 yeşil biber 5-6 tane de mantarı ufak ufak doğrayın. tavada yağda önce tavukları bi 10 dakika pişirin, sonra biberleri atın. 2-3 dakika sonra da domates ve mantarları atın. domates suyunu verdikten sonra tuz ve kekik atın. afiyet olsun.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (31.08.13 19:58:26)
makarna, patates, yağ, domates, tuz, baharatlar (kekik, nane, pul biber), şehriye, bulgur, madımak, erişte (denedim ve yapamadım) kesme hamur, süt, peynir, zeytin evde olup aklıma gelenler. dışarı çıkmayacağız. dün şehriye çorbası ondan önceki gün ise makarna yaptık. pilav yapamıyorum (bir türlü tutmuyor) :)

  • kallesnikof  (31.08.13 20:01:59)
pilavı dene inanırsan tutar, bi kere ne yaparsan yap sıcak suyun hep hazır beklesin
soğanı doğruyorsun küp küp(kökünü en son kesersen ağlamazsın)(soğan yoksa pas geç)
domatesi doğruyorsun küp küp(üşenirsen geç)
patatesleri de doğruyorsun küp küp(bu da opsiyonel)
tencereyi ısıt, yağı biraz kızdır soğanları kavur baharatı ekle hafif renk dönünce domatesleri ekle iyice suyunu verince patatesleri ekle biraz kavurup sıcak su ekle göz kararı 2 parmak kadar
patatesler hafif yumuşayınca bulguru ekle sığ bir deniz gibi olacak şekilde su ekle tuz ekle (kaynar suyla takviye yapabilirsin gerekirse, suyu az koy fazla koymaktansa) bulgur suyu çekince

makarna için fazla su kullanma pilav yaparmış gibi adeta gerektikçe su eklersin arada bir karıştır, suyuna mutlaka tuz kat, makarna tam yumuşamadan süz hemen sosun tenceresine al o tam şişmemiş makarna sosu da su gibi çeksin
sos için bir tencereyi kızdır, baharatları koy baharatların kokusu gelince(yakmadan) yağı ekle soğan kavur varsa sarımsak kavur domatesleri ekle salça ekle varsa biber ekle kaynar su koy

not:tereyağı kolay yanar ama çok lezzetlidir bu yüzden altında bir şey yoksa tereyağı kullanma önce sıvı yağ kullan tereyağını sonradan koyarak eritebilirsin makarna veya pilavın üstünde
  • panthera onca  (31.08.13 20:14:51 ~ 20:20:10)