Interraile Alternatif (beyin fırtınası)

Kışın 1 ay 10 günlük bi boşluğum var. Bu boşlukta interrailimsi bi şeyler düşünüyorum. Görmek isteğim paris, montpellier, antwerp, brugge, amsterdam, prag, roma, floransa, venedik.

Nası edebiliriz bu rotayı?

fransadan başlayıp kuzeye doğru giderek belçika'yı gezersin, sonra brüksel'den doğu avrupa'da bir yere ucuz bir ryanair uçuşu bulmaya çalışır, prag'a geçer oradan güneye doğru gidersin, italya'dan da türkiye'ye dönersin mesela. brüksel'de ryanair'in hub'ı olduğu için oradan baya noktaya uçuş var. bir araştır derim.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (30.08.13 00:27:17)
listendeki sehirlerden floransa haric hepsine tren/otobus/ucak kombinasyonu ile giden biri olarak tavsiyelerim:
- ozellikle benelux sehirleri icin kendini cok sinirlayacak bir program yapma. mesafeler cok yakin, sehirler cok ufak, dolayisi ile hesapta olmayan bir suru yere ugrama ve kesfetme sansin olur. Amsterdama vardigimda kalacak YHA hostellerin hepsi dolu oldugu icin ani bir kararla Den Helder'a (kuzey hollanda) gitmistim 2-3 saatlik tren ile.. oysa aklima bile gelmezdi plan yapsaydim.
- Hollanda da Delft gibi kucuk universite sehirlerini de dusun derim. Hatta gunuburlik bisiklet kiralayarak yakindaki sehirlere gidip gelmek mumkun
- listene pragi da kattigin icin bir once cevap veren arkadasin da tavsiye ettigi gibi easyjey/ryanair/czech airlines vs ile ucak ile gitmen en az 1 gun kazandirir yoldan. Ama interrailin keyfini cikarticam dersen baska.
- bazi havayolu sirketleri 2-3 ayakli veya baslangic ve donuc yeri ayni olmayan biletler de satiyor. mesala IST-Paris ucakla gidip, 1 hafta fransa ve beneluxte trenle dolasip daha sora da Paris-Prag ucak yapip oradan da kuzeyden italyaya girip guneyden turkiyeye donersin
- eger italyanin guneyine inersen oradan da feribotla patras/yunanistana, oradan da tren/otobus ile korent kanali uzerinden atinaya gidebilirisin.
- sana simdiden iyi yolculuklar.
  • parcxerox  (30.08.13 01:00:20)
Çoğu alternatifimiz interrailden pahalıya geliyor yalnız. Para önemli. Paris'ten Amsterdam'a kadar, bi şekilde gidilir. Amsterdam-Prag arası uçak bileti(ryan-air tarzı) sonra? Prag-İtalya nasıl edilir?

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (30.08.13 01:15:26)
Mesela wizzair diye bi şey, prag-roma 136 TL çıktı.

Interrail dediğimiz şey şuanki haliyle 1000 TL ediyor. N'etsek?
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (30.08.13 01:19:30)
hocam,
- seyahat, interrail ile de olsa, pahali bir sey genelde. ulasim icin harcanan para, konaklamadan kisilarak karsilanir, iyi bir yerde konaklamak istersen yeme-icme olayini basite indirgersin vs.
- sana tavsiyem, bu tur bir seyahat icin detayli bir butce yapman. Daha bunun seyahat/saglik sigortasi var, vizesi var.
- interrail/tren kismi icin fiyat faktorleri belliw.. 26 yas ustu/alti fark eder. benelux, fransa ve italya icin ulke-pass lari var. Ayrica yien iyi bir planlama ile hengi ulkede kac gun kalincagini kacgunu seyaht ederek gecirecegini planlayarak ona gore sinirli sayida gunluk bilet alinir
- misal, eger hollanda icinde 3 gun kalacak ve amsterdam cikisli gunluk kisa (2-3 saatlik) yolculuklar yaparak gidecegin bir sonraki sehri seyahat edecek isen 3-gunluk benelux passinin gununu harcamazsin.. ichatlar tren biletleri nispeten ucuz.
- wizzair bilet fiyatina sanirim bagaj vs eklemek lazim. bir suru online masrafi katinca fiyat daha da artar.
- ayrica tarih olarak kis ayi demissin. en az 4-5 ayin var seyahate. bileti nekadar once alirsan fiyat da o kadar ucuz olur
- prag-italya, ya da hangi hatta bakcaksan interrailin websitesinde avrupa tren haritasi ve seyahat planlayici var. oraya bir bakiver
- maksat interrail olduguna gore pegasus/atlas/thy vs ile onlarin senin gittigin ulkede en ucuza uctugu sehre tekyok gidis bileti alip tren ile devam edersin.. donste de yine ucuz (easy/corendon/germanwings etc) veya charter havayolu ile de tekyon biletle turkiyeye donersin. SOnucta belli bir gun ve saatte belirli bir sehre varman gerekmiyorsa, bu planlama serbestligin keyfini cikar derim
  • parcxerox  (30.08.13 04:28:01)