bankalar arası para transferi

tüm işlemler internet bankacılığı üzerinden yapılacaktır.
bankalardaki hesaplar arasında para transferi tl dışında da mümkün mü? mesela a bankasındaki dolarlarımı b bankasına aktarabilir miyim? bunlardan kesinti veya komisyon alıyorlar mı? bunun bir limiti var mı?

Döviz transferi SWIFT olarak adlandırılıyor ve EFT'ye oranla daha masraflı. Hesaptan çekip gidip bankaya yatırmak daha mantıklı.

  • cakabo  (26.08.13 16:24:29)
farklı bankaların döviz transferlerinde para yurtdısına cıkıp tekrar geri geliyor.. evet direk gidip yatırmak daha mantıklı

  • monreve  (26.08.13 16:29:12)
Virman: Kişinin bir banka içindeki hesapları arasında para transferi (TL ve Döviz)
Havale: Farklı kişilerin aynı bankadaki hesapları arasında para transferi (TL ve Döviz)
EFT: Bankalar arası ulusal para transferi (Sadece TL)
SWIFT: uluslararası para transferi (Döviz)

EFT sistemini merkez bankası kurmuştur. Türkiye'de döviz transferini sağlayan sistem bulunmamaktadır. Bu sebeple yurtiçi yapılan transferlerde uluslararası sistem olan SWIFT kullanılır. Bu da şu demek olur.

A bankasında sen parayı yatırırsın
A bankası muhabir banka olan dünyanın herhangi bir yerinde ki bankaya parayı gönderir.
Muhabir banka parayı alıcı b bankasına gönderir.

Bu da baya maliyetlidir. Sadece SWIFT mesaj ücreti 25 TL civarı olup, genelde en az 40 TL olmak üzere yüzdeli komisyon ödersiniz...

Döviz transferi yapacaksanız alıcı ile aynı bankayı tercih edin. TL havale gibi olur. İnternetten 3-5 lira verirsiniz.
  • cliquot  (26.08.13 16:45:38 ~ 16:46:40)