kadın monolog önerisi

Merabaa. Bana seçmelerde vs. sunmak üzere kadın monolog önerisi yapabilir misiniz? Klasik, trajedi veya modern bir oyundan olabilir. Aslında ne kadar çok önerirseniz o kadar iyi. İçlerinden birkaç tane seçmem gerekiyor. Şu oyunun kitabını al, şurda pdf'i var, şunun tiradı iyidir, gibi. Ben de hemen bulmaya çalışayım. Türkçe olucak.

Teşekkürler.

Antigone'da vardı galiba böyle monologlar.

  • cedex  (26.08.13 11:17:43)
ben bunu hep merak etmişimdir, seçmelerde illa kadın oyuncular kadın rolünü mü seçer..

erkek bir rolün tiradı olmaz mı yani..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (26.08.13 11:18:18)
ben ancak ingilizce ornekler verebilirim, o nedenle cok verimli bir kaynak olmayabilirim.
Edgar Lee Masters'in Spoon River'i var.
spoonriveranthology.net
turkceye cevrilmemis ama cevirisini bulursan ya da yaptirirsan, amerika'da cok kullaniliyor, kitap Spoon River ismindeki bir kasabadaki karakterlerin monologlarindan ibaret. o nedenle bircok farkli renk ve tarzda karakterin monologundan bir mozaik sunuyor.

film olarak annie hall var. yine film olarak when harry met sally var.
ben guncel filmlerden bir monolog kullaniyorum. onun icin izledigin filmlerden guncel ve etkili bir monolog fena halde ise yariyor bence. bir fikrin olmasi acisindan suraya bakabilirsin: www.whysanity.net

www.simplyscripts.com bu sitede bircok filmin senaryosunu bulabilirsin.
macbeth's soliloquy'u cok seviyorum.

bunlarin (shakespeare disindakiler) nerede turkcesi vardir, yahut var midir bilemiyorum. bir googlelayip, yeniden postlarim kayda deger bir sey bulursam.
  • fauxhumanitas  (26.01.14 19:24:59 ~ 19:27:43)
Demet Akbağ'ın Sen Hİç Ateşböceği Gördün Mü'deki tiradı (Internet'ten izleyebilirsiniz de) eksisozluk.com

Uğultulu Tepeler'de Bayan Linton'un bir monoloğu vardı.

Medea. eksisozluk.com

Anton Çehov'un Martı'sında Nina'nın bir tiradı vardı ve Arzu Tramvayı'nda Blanche'ın bir tiradı vardı.
  • aychovsky  (26.01.14 19:32:24)