program çıktısı üçgen

n tabanlı üçgen çizen herhangi bir dille yazılmış kod parçacığı. üçgeni yıldız (asterisk -> *) ile plot ediyor.

mesela 3 sayısını girdiğinizde tabana 3 yıldız sonra üstlerine 2 sonra tepeye bir asterisk. pramid şeklinde.

nedir bu kod sayın coderlar?

eşantiyon soru: mesela dizi elemanları yazıyorsun tırnağa tıkladın ide de destekliyor iki adet tırnak koyup caret ı ortalarına koydu elemanı yazdın sonra virgül koyacaksın ya oraya nasıl gidiyorsun? oklarla? bunun için kısayol tanımlayan bir ide göremedim ben. ben mi iyi bakma mışım? (o mışım ayrı değil. eğreti eğreti dursun ama pezevenk. ayrı belki de. keşke ölsem.)

başladım ama sonunu getiremedim. yaptığımda yazıcam.

  • king lizard  (26.08.13 02:52:51)
public void run(){
int n= readInt("enter n: ");
for(int i=0; i<n; i++) {
for(int j=0; j<2*n-1; j++) {
if(i==n-1) {
if(j%2==0) {
print("*");
} else print(" ");
} else {
if(j==(n/2)+1+i || j==(n/2)+1-i) {
print("*");
} else print(" ");
}

println();
}

edit: yukardaki kod sadece 3 ve 4 için çalışıyor :D yani yapamadım, gece gece bu kadar.
  • king lizard  (26.08.13 03:02:05 ~ 03:10:37)
@gok yeleli dik üçgen olmuş bu. sola dayalı. di mi? (götümle kompayl ettim.)
piramit istiyorum çünkü ben. hun istiyorum. şapka gibi istiyorum. sivrilsin ortada istiyorum.
@king lizard bunu götümle değil de ide ile yapacağım.

şimdi asıl olay şu oldu. normalde çözüm üretirim. algoritma yani. ben de i j matris düşündüm ama kısa vadede çözemedim bunu. neden öyle oldu?

@all siz bunu şimdi düşündünüz mü yoksa daha önce böyle bir şeyler düşünmüş müydünüz?
çünkü c de böyle işler yapardık en başlarda. çerçeve falan.

***************
eşantiyon sorumu es geçmeyen. o çok önemli!!
  • sparkle kiddle  (26.08.13 03:09:49 ~ 03:11:33)
ben de sadece seçmeli olarak cs101 dersi almış, programlada tamamen beginner durumunda olan bir işletme öğrencisiyim. derste böyle şeyler çıkabiliyodu, ama üçgeni şimdi düşündüm.

ikinci soruyu anlayamadım.
  • king lizard  (26.08.13 03:12:30 ~ 03:24:36)
ikinci sorum şu tam olarak.

string[] s = "malak"

yazdık diyelim. şimdi çoğu ide biz bir kez çift tırnağa bastığımızda iki tane çift tırnak yapıyor ve imleci ortaya konumlandırıyor. yana iki adet tırnağın ortasına. biz de direkt malak yazabiliyoruz. normalde tırnakların sağında olmalı imleç. ide nin kolaylık sağlaması yani bu. şimdi ikinci bir eleman eklemek istiyoruz diziye

string[] s = "malak" , "canım benim";

malak yazdıktan sonra sağ tarafa nasıl gidiyorsunuz. virgül ü nasıl koyuyorsunuz. oklarla sağa giderek mi ? bunu soruyorum. açık anlattım bu sefer. :)
  • sparkle kiddle  (26.08.13 03:26:32)
evet ben oklarla sağa gidiyorum.

  • king lizard  (26.08.13 03:29:31)
@gok yeleli bozkurt' tebrikler kod çalışıyor. çift sayı içinde çalıştırmak istiyorum ben ve hatta 5 ten küçük için onları kurcalarım. binm açılımını sayılardan bağımsız yıldızlarla yapmak istiyorum aslında olay o.

haydi bir soru daha sıkıştırayım. bu nick bildiğimiz nick mi? nickin sahibi yani ?
  • sparkle kiddle  (26.08.13 03:34:26)
benimki 3 ve 4 ile çalışıyor bi şekilde kombine edersen belki olur :D

  • king lizard  (26.08.13 03:38:14)
binom çift sayı için de olur ama o zaman üçgen bozuluyor. yani binom için aslında soru mantıklı olmuyor. öyle bir sıkıntı varmış.

@king lizard hangi dil o ? (:
  • sparkle kiddle  (26.08.13 03:42:10 ~ 03:43:26)
binom çift sayı için de olur ama o zaman üçgen bozuluyor. yani binom için aslında soru mantıklı olmuyor. öyle bir sıkıntı varmış.

@king lizard hangi dil o ? (:

printline varmış evet. cava.
  • sparkle kiddle  (26.08.13 03:46:50)
ve sonunda yaptım, bütün sayılar için çalışıyor.

import acm.program.*;

public class triangle extends ConsoleProgram {
public void run(){
int n= readInt("enter n: ");
for(int i=0; i<n; i++) {
for(int j=0; j<2*n-1; j++) {
if(i==n-1) {
if(j%2==0) {
print("*");
} else print(" ");
} else {
if(j==(2*n-2)/2+i || j==(2*n-2)/2-i) {
print("*");
} else print(" ");
}

println();
}

edit: importu da koydum ama sizin çift sayı için olmaz demenizden sonra tırsıyorum olmamış mı acaba diye :D
  • king lizard  (26.08.13 03:48:55 ~ 03:53:44)
ben o kodu çalıştıramadım ya. hangi ide de çalışacak bu bu import kim!!!!!

  • sparkle kiddle  (26.08.13 04:08:39)
ben eclipse kullanıyorum.

www.eclipse.org

önce şurdan indirin.

sonra projeye, acm external jar'ını import etmek gerekiyor.

acm.jar ı şuraya upload ettim. www.dropbox.com

eclipse'i kurduktan ve bir proje oluşturduktan sonra projeye sağ tıklayıp, build path kısmından, add external archives diyip acm.jar ı bulmak gerekiyor. sonra triangle adlı class oluşturup içine de kodu kopyalarsan çalışır.
  • king lizard  (26.08.13 04:11:44 ~ 04:15:09)
eclipse ' im var ama artık pilim bitti yarın bakacağım artık. çok efektif bir gece oldu yine yapalım mümkünse bunu (:

çok teşekkür bin gazze
  • sparkle kiddle  (26.08.13 04:14:31)
çalıştırınca şöyle gözüküyor. i.imgur.com

  • king lizard  (26.08.13 04:18:50)