Kağıt Sarartmak?

Sözlükte zamanında bir yerlerde; bildiğimiz A4 kağıda parşömen görünümü vermekle ilgili bişeyler okumuştum, şimdi de lazım oldu ama bulamıyorum; nasıl yapabilirim yani böyle hafiften sararsa yeter,

çayın içinde bekletmek. o şekilde demleyebilirsin bile sanırım. sonra saç kurutma makinesi ile kurut, kırılgan olur. kırılgan olur ne yaa? duygusal gibi :)

  • electropie  (22.03.09 19:29:28)
üşengeç bir insansan afiyetle içtiğin bir kaç sallama çay poşetinin suyunu azcık -çok değil!- sıktıktan sonra kağıtların üzerine koy, yat uyu sonra o kadar çaydan uyuyabiliyosan :)sabah kalkınca kurumuş ve sararmış olur, bi de güzel bir doku kazanıyor çayı yiyince. dolgun böyle.

  • back to the future  (22.03.09 19:46:15)
kahve de olabilir.

  • electropie  (22.03.09 20:26:35)
www.things-to-make-and-do.co.uk
şu tutorialın ilk iki basamağı işinize yarayabilir.

  • kobuzchu kiz  (22.03.09 21:37:30)
kahve kokmaz mı?

  • yazar k  (22.03.09 21:43:27)
çakmak tutarak da yapabilirsin. hatta kenarlarını baya baya yakıp böyle dekoratif görüntüler verebilirsin. ben denedim daha önce, işe yarıyor.

  • zipirinsan  (22.03.09 21:57:46)
fırında yapabilirsin

  • audionaut  (22.03.09 22:03:35)
çay, özellikle kaçak çay -zift gibi oluyor, yapmıştım-, ceviz kabuğu, yaprağı vs. güzel renkler veriyor, hoş desenler çıkabiliyor.
ateş tehlikeli, tavsiye etmem. kağıt kenarına şekil vermek için hoş ama kağıdın rengini değiştirmek için boyamak daha makul.
hatta kağıdın bir kısmını bir çeşit, bir kısmını başka bir çeşit boyayarak artizlik de yapabilirsiniz.
  • hicazkar  (22.03.09 23:34:16)
Sanırım yazılı-çizili kağıda uygulamak istemişsin ve kazaya kurban gitmişsin harita konusunda. Bence kağıda ne yazacak ya da çizeceksen önce boş kağıda sarartma işlemini gerçekleştir ve sonra yaz-çiz. böylesi senin için daha makbul olur.

  • trawmatolog  (22.03.09 23:44:15)
Limon sürüp lamba gibi bir kaynak altında ısıya maruz bırakılabilir.

  • skatheist  (22.03.09 23:50:31)