başlık taşıma

entry taşımayı anladık da. bir başlıktaki bütün entryleri nasıl taşıtabiliriz.

misal canimsin başlığının komple canımsın başlığına taşınması için

  • surprise  (22.03.09 09:37:27)
enrty içi aramanın altındaki "taşı" butonuna basarak.

  • demcan  (22.03.09 09:38:12)
başlığı değiştir dedim değiştirdi. onay almadan mı yapıyor bunu

  • efruz  (22.03.09 09:48:47)
sadece türkçe karakter değişimi yaptığımı sistem mi anlıyor.

misal ali başlığını veliye taşısam, yapmayacak mı?

denemedim
  • efruz  (22.03.09 09:56:47)
yani ben de yeni soru açmadan buradan sorayım. türkçe nick'e sahip arkadaşlar ne yapacak? tamamen sallıyorum, seguc (anlamsız) nick'inde biri olsun. şeğüç başlığına mı taşınacak? yani sallamasyon bi kelime bu diyelim. nick sahibinin isteğine göre mi değerlendirilecek? yoksa "nick nick'tir, eşsizdir (unique), taşınma olmaz" mı denilecek?

ya da anlamlı bir kelime olsun, mesela nick: "sarkici". yine "şarkıcı" başlığına mı taşınacak? "sarkici"'da kalmaya devam mı edecek? yoksa nick sahibinin isteğine göre mi değerlendirilecek?
  • deckard  (22.03.09 10:32:58)
maalesef entry lerin altındaki taşıma seçeniğini, başlığı komple taşıma seçeneğinden önce gördüm ve sorumlu bir ekşi sözlük kullanıcısı olarak entry lerimin bulunduğu taşınması gereken başlıklardaki tüm entry leri tek tek tick koyarak moderatörlere ilettim. (demek ki sorumlu ekşi sözlük kullanıcısı değilmişim. olayı anlamadan iş yapmışım.)
yani epey bir iş yükü yükledim moderasyona. bu durumda ben bu başlıkları tekrar komple başlık taşıma seçeneği ile taşısam, bu yükten kurtarabilir miyim moderasyonu? moderasyon bu yolladıklarımı artık görmez mi?

  • jaaaccckkk  (22.03.09 10:44:09)
peki neden bir taşıma için birden fazla mesaj geliyor? başlıktaki bana ait entry sayısıyla ilgili diyeceğim ama tek entrymin olduğu başlık için bile birsürü mesaj gelmiş.

  • sanal uyku  (22.03.09 12:25:25)
yoo, sadece 1 entrymin olduğu ve hiç entry silmediğim "lost" başlığı için 8 tane "löst başlığındaki bütün entry'ler lost başlığına taşındı. (bkz: lost/@sanal uyku)" mesajı gelmiş.
gerçi onun dışında problem yok, birden fazla entrymin olduğu başlıkta da kaç entrym varsa o kadar mesaj gelmiş ama lost başlığı için bir problem var.

  • sanal uyku  (22.03.09 12:33:19)
lost bi ara löst oldu sonra tekrar lost yapıldı belki ondandır

  • efruz  (22.03.09 12:40:41)
he tamam o zaman. birden fazla entrymizin olduğu başlıklar için de sadece 1 mesaj gelirse daha iyi olur.

  • sanal uyku  (22.03.09 12:41:56)
bu lost'u löst yapan vatandaşın cezası nedir? idam mı?

  • anarquia  (22.03.09 12:45:41)
eğer başlık başka açılardan da sorunluysa alttaki kutucuğa tik atıp moderatör onayına gönderebilirsiniz.
başka açılar derken? özel karakterler mi?

  • sanal uyku  (22.03.09 12:52:20)
"ekşisözlük" botu, başlığı türkçe karakterli olanı şeklinde değiştirdiğimizde eski türkçe karaktersiz başlığa yönlendirme entry'sini otomatik giriyor mu? bir tane başlık taşıdım ama eskisi deyenisine otomatik yönlenmedi sanki.

  • kibritsuyu  (22.03.09 13:23:52)
peki mesela "sac" başlığının tümü "saç" başlığına taşındı diyelim.
birinin entry'si de "ince ve düz, metal parçası." olsun. biz bu entry'i "bu konu başka bir başlıkta inceleniyor - sac" diye ispiyonlarsak ne olacak?
sac-saç düzenlemesi yapılmış zaten de, demek istediğim anlaşıldı sanırım.
  • sanal uyku  (22.03.09 14:30:24)
yani kendimiz o entry'i taşırsak normal taşımış oluyoruz ama ispiyonlayarak taşıtırsak "başarılı ispiyon" olarak kaydediliyor? :)

@want2die: bana dediyseniz tam olarak anlamadım ne demek istediğinizi.
  • sanal uyku  (22.03.09 14:37:13)
nickleri yalnizca sahipleri tasiyabiliyor demissiniz ama bazi nickler ayni zamanda baska bisey de olabiliyor
ornegin kibariye nin annesi. kibariye'nin annesi basligina tasinmali mi, yazarin onayini almaya gerek olmadan.
veya neriman koksal mesela.
tasinmali heralde.?

bir de diyelim benim klavyem ingilizce. ölüm yazamiyorum, olum yazabiliyorum, ama ölüm basligina bir entry girmek istiyorum. ee napicam? birinin o basliga ölüm bkz i vermis olmasi icin dua edicem, ve sayfa sayfa dolasarak o bkz i arayip bulup tiklayip mi yazicam yazacaklarimi ancak?
  • cisterna  (22.03.09 15:16:48 ~ 15:17:51)
@cisterna; yazar olmayan neriman köksal ile ilgili entry'leri taşırsınız, ötekiler yazarın kararı olur.

diğeri içinse en kötü ihtimal bir ö harfi copy/paste ediverin sözlüğün bir yerlerinden. şu anda başlığa girerken yardımcı olabilecek bir karakter dizaynı yok henüz. daha sonra düşünülebilir sanıyorum.

edit: entry'lerin türkçe harflerle girilmesi gibi bir zorunluluk yok, sadece başlıklarda var bu, galadnikov daha önce açıkladı (git: 64920).
  • demcan  (22.03.09 15:20:50 ~ 15:23:34)
entrylerde bir zorunluluk olmadigini anladim ama umarim soylediginiz gibi turkce harfleri copy paste edip durmaktan baska bir yolu da vardir/kisa zamanda olacaktir istedigimiz basliga gidebilmenin.
korkunc yani bu sekilde.

  • cisterna  (22.03.09 15:25:51)
kopyala yapıştır yapılması lazım. ya da üstteki kısma "olum" yazıp "ara"ya basacaksınız, çıkan seçeneklerden gireceksiniz.

  • sanal uyku  (22.03.09 15:41:21)
evet o butonlar benim de aklima geldi, kesinlikle oyle biseyin olmasi lazim.
oyle arayarak marayarak ohoo sacma yani. ayrica aratmak da cok etkili bir yontem degil, yeni baslik acarken nolcak o zaman..

  • cisterna  (22.03.09 15:55:50)
Bu değişiklikten sonra kendi yazdığım entrylere bi bakayım dedim. Bir başlıkta 2 tane aynı entryim var. 46. sıradakiyle 51. sıradaki aynı sadece benimkide değil.

46. 47. 48. 49. 50. entryler sırasıyla
51. 52. 53. 54. 55. entryler olarak tekrar yer alıyor (bkz: süper lig )

Neden böyle olmuş?

İşin ilginç yanı giriş yapmadan bakınca normal gözüküyor ama giriş yapıp bakınca aynı entryler yer aldığı gözüküyor.
  • hlsn  (22.03.09 16:29:33 ~ 16:33:27)
sanal uyku "başka başlıkta inceleniyor diye ispiyonlarsak ne olacak" diye sorunca aklıma geldi.

"bu konu başka başlıkta inceleniyor" ispiyonuna ne gerek var artık? ispiyon yapmak yerine entry altındaki butonla kendimiz taşıyamıyor muyuz zaten? ispiyon yapıp moderatöre taşıtmaya ne lüzum var?
  • kibritsuyu  (22.03.09 17:25:31)
galadnikov'a bahsettiği mesajı atan benim. taşı butonuyla yapılan ispiyonlar(başlık ayıklama ör:saç-sac [hatta o başlığı da ben ayırdım]) istatistiğe yansımıyor. yerinde olmuş ama bu tarz kurallar uygulamanın başladığı saatte açıklansaydı daha iyi olurdu..

  • surtunme kuvveti  (22.03.09 17:48:34 ~ 18:09:43)
f.e.a.r başlığını f.e.a.r. a değiştiremiyorum. bunlar aynı zaten diye bir uyarı veriyor. ancak f e a r 2 project origin başlığını f.e.a.r. 2 project origin olarak taşıyabildim.

başlığın son karakteri noktaysa umursanmıyor mu? bug mıdır bu? yoksa özellik midir? nedir?
  • ati99  (22.03.09 18:14:22)
@ati99; muhtemelen cümle şeklindeki başlıkların sonuna nokta koyulduğunda sözlük maddesi görünümünden uzaklaşacağı için tercih edilmiş, bug olduğunu zannetmiyorum.

  • surtunme kuvveti  (22.03.09 18:17:37 ~ 18:21:50)
3 sayfalı bir başlıktaki bazı entrylerin taşınması gerekiyordu.ilk sayfadaki taşınması gerekenleri işaretledim 2. sayfaya geçtiğimde ise bu 1. sayfadaki taşınması gerekenler entryler unutulmuş oldu. niye oluyor beyle?

  • emcedeltate  (22.03.09 19:49:43 ~ 19:52:30)
@emcedeltate; sayfa sayfa taşıyacaksın malesef, javascript ile seçiyorsun diğer sayfaya geçtiğinde seçimlerin gidiyor haliyle.

  • only  (22.03.09 20:20:03)
@jugador; başlıklar teknik olarak noktalama işaretleri ile bitemiyor zaten, denemesi bedava.

  • demcan  (22.03.09 22:39:35 ~ 22:40:11)
cin seddi başlığındaki entryler olduğu gibi çin seddi başlığına taşındı. gayet normal gelebilir. ama cin seddi isminde ankaralı bir rock grubu var. hatta başlığa bakınca da göreceksiniz. türkçe karakter azizliğine uğrayan grup vs. gibi entryler var.

çin seddi olarak değiştikten sonra içindeki cüzi miktardaki cin seddi entrysini taşımak istedim. ama şimdi burda ikinci kez taşınmıyor diye bir şey gördüm. böyleyse ne yapacağız?
  • supergirl  (23.03.09 18:53:00)
ispiyonlayın. "bu konu başka bir başlıkta inceleniyor" gerekçesiyle..

  • surtunme kuvveti  (23.03.09 19:46:00)
ben de nick'imde türkçe karakterler kullanmak istiyorum, yok mu bunun bi yolu?

  • opucuk baligi  (23.03.09 20:38:38)