metal için hangi tip boya? -caps'li-

Bisikletin ufak metal parçalarını (vidadır, tel başlarıdır, kelepçelerdir, spacer'dır vs) boyamak istiyorum. istediğim görüntü "anodized" olarak tabir edileni caps'lerdeki stil.

sanırım bu "anodized" denilen şey kimyasal bir işlem (aside batırmak?). yani direkt boya ile sağlanılabilir bir durumu yok. ama mutlaka yakın bir şeyler vardır diye düşünmekteyim.

Nedir, ne tip bir boya kullanırsam resimlerdekine benzer bir görüntü elde edebilirim?

images.motorcycle-superstore.com

www.af1racing.com

pitstopusa.com

boyayarak zor bu resimdekiler, boyaya filan batırsan daha beter olur.

sprey ile ancak buna en yakın şey olabilir sanırım. spreyi her yerine sıkarsan olur ancak...
  • fakyoras  (19.08.13 15:46:47)
parlak metal boyası var marshall'ın falan. metale uygulamadım ama boya hali aynı bu resimdekiler gibiydi, denemekten zarar gelmez.

edit: sprey değil kutu boya. bendeki küçük konserve kutusu kadardı 5 liraya falan gelmişti, sana da yeterli olur sanırım.
  • r_u_h  (19.08.13 15:49:29 ~ 15:54:07)
mesela şu eleman istediğime çok yakın bir şeyi yapmış;

ep1.pinkbike.org

nasıl bir spray boya kullanmış ki burada?
  • xenderoth  (19.08.13 16:01:12)
soruya cevap değil ancak sprey harici uygulamalarda, vida gibi ölçüsü öenmli parçalar sıkıntı yaratabiliyor. Kalınlaşıp adamı çileden çıkartabiliyor. göz önüne alınmasında fayda var.

bir de anodized isimden giderek diyorum, sıvı içerisindeki parçaları anot-katot çeklinde yükleyip kutuplandırıp metal üzerine kaplanması işlemi olsa gerek. Aside batırmakla biten bir süreç değil, elektrik değerleri, yük, süre, fırınlama işlemi gibi aşamalar çok önemli, iskelet parçalarında paslanmaz kaplamalarda kullanılıyor özellikle, garip bir işlem.

kaynak:fabrika ziyaretleri.
  • wiillii  (19.08.13 16:51:44)
elektrostatik boya gibi duruyor, kendin yapman zor.

  • late viper  (19.08.13 17:14:08)
@xenderoth son verdiğin resim sprey boya. alt kısımlara doğru daha fazla püskürtmek suretiyle ton vermiş.

anodizer denilen olay @wiilii nin dediği gibi elektromıknatısla oksitli boya yapılması işlemi. evde yapılabilecek bir şey değil. aynı şekilde vida gibi bağlantı elemanlarının sadece baş kısımlarını boya.
  • r_u_h  (19.08.13 17:38:33)