Wireless Sinyal Güçlendirme (Anten Tavsiyesi de Olabilir)

Arkadaşlar merhaba;

Elimde bir adet wireless'lı laptop var. Önceden kendime ait özel bir adsl hattım olduğu için (evet yalnız yaşıyorum, zenginim, züppeyim, eşek-kırbaç kombinasyonuyla sado-mazo ilişkiler yaşıyorum) bu wireless denen naneden pek anlamam.

Şimdi mesele şu; orda bir köy var uzakta misali uzaklarda bir yerlerde şifresiz bir ağ var. Normalde salonda oturduğumda arada sırada bağlanmaya çalışıp nanik yapıyor şerefsiz. Çünkü sinyal çok az.

Diğer odaya geçtiğimde ise koltuğun üzerinde amuda kalkarak sol elimde tutarsam laptop'u sorunum yok, paşalar gibi bağlanıyorum bu wireless ağa.

Tahmin edeceğiniz gibi bu pozisyonda 45 dakikadan sonra insan yorulmaya başlıyor. Kendimi cine-5 izlerken gözlerimi kısıp amuda kalktığım ergenlik günlerdeki gibi aptal hissediyorum.

Acaba bu sinyalleri daha çok çekebilir miyim bilgisayarıma? Wireless antenler varmış mesela; bu notebook'lara olur mu (not: elimdeki alet HP NC6120, arkasındaki wireless karta ulaşm şansım var, anten tellerini çıkarıp istediğimi bağlayabilirim).

Ya da usb den veyahut pcmcia girişlerinden bağlanan wireless adaptörler varmış, bunların antenleri daha iyi çekiyormuş, doğru mudur?

el yapimi wireless anten işini görür belki. cantenna diye aratırsan (ya da el yapımı anten) nasıl yapılacağını öğrenebilirsin. bunun dışında uzunca bi usb kablo ve bi de usb wireless adaptör alıp, wireless adaptörü daha iyi çeken bi yere koyarsan da olur gibi.
şurda örnek bi anten var :forum.pclabs.com.tr

  • Poly  (21.03.09 11:50:18)
hatta usb anten almayı düşünürseniz iyi bir fiyatla stokta bitmezse bugün için fırsat:
www.bendeistiyorum.com
stokta biterse aynı ürün tekmarda da var
  • prodeq  (21.03.09 11:53:31 ~ 11:53:53)
wireless güçlendirici aletler de var. şunlar onlardan oluyor sanırım:
www.hepsiburada.com
  • sanal uyku  (21.03.09 12:42:29)
@sanal uyku; yanılmıyorsam bunlar pc'ye bağlanıyorlar, değil mi? Bu pointleri kullanmak için karşı tarafın modeminden izin almak lazım mıdır?

  • ataturkiye  (21.03.09 12:51:34)
valla bu aletlerin kullanım şeklini bilmiyorum hiç.

  • sanal uyku  (21.03.09 12:53:24)
bence deneme. başkasının bağlantısını izinsiz kullanmak iyi bir özellik olmasa gerek. bunu yazdım çünkü kendi vicdanımda yazmadığımda rahatsız olacağımı biliyordum ve anladım.
izinsiz başkasının bağlantısını kullanmak, adil değil en azından. benim bağlantımı da birisi kullanmasın isterim.

önerim bu benim de...
  • fempusay  (21.03.09 13:11:58)
benim bildiğim wireless güçlendirici alet modeme bağlanır, modemin kapsama alanını arttırır. bu sizin işinize yaramaz.

ya da şöyle yarar. wireless modemin konumu ile bulunduğunuz konum arasında bir yere, ağaca falan bağlarsanız olabilir. yani

A-------B--------C

siz A'dasınız, modem de C'de ise, B civarlarına access point'i konumlandırıp C'deki modeme tanıtırsanız olur. lakin çok fantastik olur.
  • kibritsuyu  (21.03.09 13:57:10 ~ 13:58:35)
@fempusay zaten halka açık bir bağlantı, şifre yok; tahminimce kız yurdundan geliyor. Cayı cayır film indirip milletin bağlantısını yemedikten sonra niye sorun olsun ki?

@kibritsuyu maalesef modemle temas kurma şansım yok. Daha nerede olduğunu bile bilmiyorum. Tahminim kız yurdu ama "merhaba komşu ben geldim azcık internetinizden şeedecedim " diyemem heralde :)

@divit uzatmalı kablo mantık iyi aslında. Hatta araştırdım, anteni perdeye takanlar bile var :)
  • ataturkiye  (21.03.09 15:24:57)
baska bir seyden bahsedecegim, sifresiz baglanti uzerinde alip yolladigin her seyin networke bagli diger kisiler tarafindan cok guzel bir sekilde izlenebilecegini unutma. secure baglanti kurulamayan sitelere sifre falan girme (eksi sozluk dahil).

  • kurukafa  (21.03.09 23:16:28 ~ 23:17:44)
@kurukafa: Haklısın, sniff olayı var; ama bunu burada yapabilecek kimse olduğunu sanmıyorum

  • ataturkiye  (22.03.09 05:59:33 ~ 06:00:03)