bu araba neden çalışmıyor?

Kontak çevriliyken motordan bir tıkırtı (sürekli bir tık tık tık sesi) geliyor ve araç çalışmıyor. Araç çok sık kullanılmadığı için (10 günde bir çalıştırıyoruz) acaba akü mü boşaldı diye düşündüm ama öyle olsa zannediyorum radyo, ışıklar veya silecekler de çalışmıyor olurdu; fakat çalışıyorlar. Problem ne olabilir? Yağ ile ilgili bir sıkıntı olabilir mi? Ne yapabilirim?

marş basıyor, motoru döndürüyor ancak motor çalışmıyor mu?

  • sttc  (18.08.13 00:19:13)
ateşleme motoru ile ilgili bir sıkıntı olabilir

  • aguilas negras  (18.08.13 00:20:01)
@sttc

Marş basmasından ve motor dönmesinden kastettiğiniz nedir tam emin değilim ama ilk denediğimde motor çalışır gibi oldu sonra sesini kesti. Kontağı bırakıp tekrar çevirdiğimde artık motordan hiç ses gelmemeye başladı. Sadece sürekli bir tık tık tık sesi geliyor.
  • youkoso hitori bocchi  (18.08.13 00:24:59)
@divit

Daha önce bir kere ışığı yanık bırakmıştım. Akü boşalmıştı. O zaman denediğimde hiçbir şey çalışmıyordu. O yüzden mesele akü değil galiba diye düşündüm. Akü zayıflamışsa ne yapabilirim? Yenisini mi takmak lazım?
  • youkoso hitori bocchi  (18.08.13 00:27:08 ~ 00:27:53)
kontak açıkken itin arabayı, 10-15 kilometre hıza ulaşınca 2ye takıp debriyajdan ayağınızı çekin. normal şartlarda çalışması lazım. çalıştıktan sonra biraz gaz verin sonra kapatın arabayı sonra normal çalıştırmayı deneyin bakalım çalışıyo mu..

edit: araba otomatikse n'ye alıp 50-70 metre kadar 10 km hızla filan itin sonra durup marşa basın.
  • mosakale  (18.08.13 00:28:20 ~ 00:30:35)
başka bir araçtan takviye ile çalıştırmayı deneyin çalışırsa sorun aküdedir yeni akü almanız lazım eğer çalışmaz hala tık tık yaparsa marş dinamosunu yakmış olabilirsiniz.

  • buffy de vampir sayilir  (18.08.13 00:33:02)
@freekara

İlk denediğimde birkaç sefer öksürdü ama çalışmadı. Sonraki denemelerimde öksürük yoktu, sadece tıkırtı vardı.

Araç otomatik bu arada. (Toyota Yaris-Multimode)
  • youkoso hitori bocchi  (18.08.13 00:34:40)
Marş dinamosu nasıl yanar? Kullanılmadığı için olabilir mi böyle bir şey?

  • youkoso hitori bocchi  (18.08.13 00:35:43)
eğer sorun aküdeyse N'ye alıp 50 100 metre iterseniz araç marşa basınca çalışır.

  • mosakale  (18.08.13 00:40:38)
Akü yerinde. :)

  • youkoso hitori bocchi  (18.08.13 00:57:37)
Ben de böyle bi sorun yaşamıştım.sorunu benzin pompasındaki arızaydı.

  • safsafinaz  (18.08.13 09:09:36)
Arkadaşlar, şayet sorun aküdeyse ve takviye yapılması gerekiyorsa şu cihaz işime yarar mı acaba? >> goo.gl

  • youkoso hitori bocchi  (18.08.13 15:35:32)
madem şu ana kadar verilen tavsiyelerin hiç birini dinlemicektin neden soruyosun ki napabileceğini? 10 tane farklı yorum gelmiş, çözüm önerisi gelmiş. hiç birini denemedin mi? eğer denemediysen o 200 liraklık sikko aleti alıp elinde patlamasını hakediyosun.

  • mosakale  (19.08.13 21:21:41)
ateşleme kömürleri tükenmiş olabilir bir de oralara baktırt

  • clive  (19.08.13 21:25:47)
@Mosakale

Verilen tavsiyelere uymadığımı nerden biliyosun? Ayrıca her verilen tavsiyeye uyacağız diye bir kaide mi var? Bu vesileyle bilgileniyorum işte. Buna yaramıyor mu burası?

Cevapların hepsi yardımcı oldu. Uygulamasam da seninki de dahil buna. Tavsiyene uymamış olmamın sebebi de etrafımda arabayı itip çalıştırmama yardımcı olabilecek başka kimsenin olmaması ve aracın kitapçığında iterek çalıştırmanın araca zarar verebileceğinin yazıyor oluşu. Ama gönlün olacaksa inip iteyim iki dakka.
  • youkoso hitori bocchi  (19.08.13 22:53:10 ~ 22:53:57)
gönlüm olması değil güzel kardeşim. deniyorsan yaz ki biz de bilelim sonucun ne olduğunu. aynı şey buradan birinin başına geldiğinde de daha kolay çözüme ulaşmış oluruz. yani söylediğimin benim tavsiyemle ilgisi yok.

ayrıca enjeksyonlu arabaları vurdurmak zararlı derler ancak vurdurup çalıştırdıktan sonra biraz gaz verirsen sorun olmaz, hava filan kalmaz enjeksiyonda.

ayrıca tek başına itebilirsin zaten araba 970 kilo. ben de yıllarca kullandım, tek başıma çok itmişliğim var :)
  • mosakale  (19.08.13 23:12:39)
Aküyü söküp bir oto-elektrikçiye götürdüm. 20 tl'ye şarj ettiler; çalıştı. Cevaplar için teşekkürler.

  • youkoso hitori bocchi  (01.09.13 18:02:47)
Yaaaa aküdendir diye ben diyecektim geç kalmışım... Aynısı bana da oldu otomatik vites Honda Civic arabam. önce öksürük gibi sonra sadece tık tık sesi. Akü direk ;)

  • Nocturne  (01.09.13 18:23:59)