Mutlu olmak için vazgeçtiğiniz şeyler

neler?

bir de şöyle bir liste buldum. bunları yapıyor musunuz, ya da yapmaktan vazgeçtiniz mi:

1. Hep haklı olduğu ihtiyacı hissetmek (hep haklı olduğunu düşünmek, ilişkilerde özellikle)

2. Her şeyi kontrol etme ihtiyacı hissetmek (kendini ve etrafını kotrol etme ihtiyacı)

3. Başkalarını suçlamak (sahip olup/olmadığınız ve hissedip/hisstmediğiniz şeyler için)

4. Kendin hakkında olumsuz düşünmek/konuşmak (kendini olumsuz düşüncelerle yıpratmak)

5. Sınırlama inancı (ne yapıp ne yapamayacağına karar verir kendini sınırlamak, kendini kısıtlamak )

6. Şikayet etmek (insanlardan, etrafınızdan şikayet etmek, sizi mutsuz eden her şeyden yakınmak)

7. Eleştirmek (sizden farklı olan insanları, durumları, şeyleri eleştirme gereği duymak. "zenginin parası züğürden çenesini yorarmış" gibi de..)

8. Başkalarını etkileme çabası (başkalarına zorla kendini sevdirme çabası, illa ilgi duymasını istemek)

9. Değişime direnmek (hep aynı sularda yüzmek, değişime açık olmamak)

10. Yaftalamak (farklı insanları, şeyleri yaftalamak, dışlamak, hor görmek

11. Korku/fobi (kafamızda bitirebileceğimiz, zararsız şeylerden korkma, korkuyla yaşama)

12. Bahaneler

13. Geçmiş

14. Birşeye bağlanmak / kopamamak / onsuz yaşayamayacağını düşünmek

15. Başkalarının beklentilerine göre hayatı yaşamak (başkaları/toplum/ailem/arkadaşlarım ne düşünür, rezil olacağını düşünmek, ayıp kavramı vs.)

1) hayir yapmıyorum
2) hayir yapmıyorum
3) hayir yapmiyorum
4) evet yapiyorum
5) hayir yapmiyorum
6) bazen yapıyorum
7) bazen yapiyorum
8) hayir yapmiyorum
9) bazen yapıyorum
10)hayir yapmiyorum
11)evet yapiyorum
12)bazen bahaneye basvuruyorum
13)hayir vazgecemedim
14)evet yapiyorum
15)bazen yapıyorum
Edit: soruyu cevaplamak uzun surdugu icin konudan biraz kopmus olarak cevap vermis olabilirim
  • Idonthaveausername  (16.08.13 20:42:33 ~ 20:45:48)
yaklaşık 2-3 sene önce, dünyadaki herkesin sorunu çevresinde aradığını, hiç kendini değiştirmeye çalışmadığını farkettim. ghandi'nin "be the change you want to see in the world" vecizesinden hareketle, kendimle ilgili kötü yanları, kötü huylarımı, rahatsız edici özelliklerimi değiştirmeye, kendimi geliştirmeye çalışmaya başladım.

1. bunu yapıyordum, vazgeçtim.
2. bu hala var.
3. bkz. ilk paragraf
4. bunu sık sık yapıyorum. karakter meselesi sanırım.
5. realistim diyelim. futbolcu olmak isterdim mesela, ama yetenekli değilim.
6. bunu çok sık yapıyordum. yapmamaya çalışıyorum artık elimden geldiğince.
7. mantıksız bulduğum şeyleri eleştiririm evet. mesela fala, burçlara falan inanan ve harbiden buna göre hayatını şekillendiren insanları çok saçma buluyorum, gibi. istediklerini yapsınlar tabii, ama konusu açılınca fikrimi söylemeden edemem.
8. bunu da yapıyordum sanırım. artık yapmıyorum.
9. değişime açığım diye düşünüyorum.
10. yapmamaya çalışıyorum elimden geldiğince.
11. asansöre binemiyordum. artık biniyorum. uçaktan fena tırsıyordum. artık tırsmıyorum. zorla yenmeye çalıştım korkularımı. ama hala var biraz kapalı yer korkusu.
12. bahanelerden kaçınmaya çalışıyorum. you make your own luck. bir şeyi başaramadıysam bir yerde benim bir hatam olmuştur. kendi hatama bakmadan önce başkalarının hatalarını öne sürmek, bahane üretmek falan zavallıca geliyr bana.
13. geçmişten kopmakta çok zorlanıyorum. bunu aşamadım hala.
14. üst maddede dediğim gibi. eski sevgili triplerim falan hiç çekilmez benim.
15. kesinlikle yok. ailemle taban tabana zıtım. lise sonda onların isteğiyle mühendislik seçtiğimden beri bir daha onlara göre karar vermemeye gayret ediyorum.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.08.13 20:45:10)
çok absürt olacak ama mutlu olmak için kendimden vazgeçmiştim, yeni yeni toparlıyoruz işte

1. eskiden yapardım şimdi ona bile mecalim yok yani hayır yapmıyorum artık
2. kendimi boş bir kontrol manyağı yaptım kendime karşı, başkalarına karşı yok
3. sadece kendimi suçluyorum
4. hep yaptığım bir şey
5. evet çok sınırlarım kendimi, sanki böyle dizginliyormuşum gibi, neyi kimi dizginliyorsam
6. eskiden ederdim de artık umrumda değiller
7. bazen, neden ben böyleyken onlar öyleler diye yapıyorum, çok nadir
8. karşı cins için yapıyorum bunu çoğunlukla
9. en sıkıntısını çektiğim konu, değişmiyorum da ama hep bi çaba anasını satayım
10. yapıyorum evet, bazı hemcinslerime
11. bir şey olduğu da yok ama pes etmekten korkuyorum
12. bir tane sadece, kendimce çok sağlam bi bahanem var
13. yeni ve daha berbat olan şeyler geçmişi unutturuyor bende
14. kendime zulmetmeye bağımlıyım sanırım
16. sadece içimdeki şımarığın beklentilerine göre yaşadım sanırım
  • elyafiyaffellaffelebelyafelyaf  (16.08.13 21:17:21 ~ 21:22:06)
1) e şimdiye kadar hiç haksız çıkmadım
2) karakter meselesi. her şeyi kontrolum altında tutarım
3) hayır
4) nadiren.
5) aklıma gelen her şeyi denerim, yaparım
6) nadiren
7) olayları eleştiririm, insanlar pek umrumda olmaz
8) aksine övülmekten hiç hoşlanmam
9) durumdan duruma değişiyor
10) karakterlerinden ve de davranışlarından ötürü insanları hor görürüm evet. maddi açıdan asla.
11) aksine adrenalin peşindeyim
12) bazen
13) karşımdakinin geçmişi ilgilendirir evet
14) her şeyden ve de herkesten kolayca vazgeçebilirim
15) sikimde olmaz
  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (16.08.13 21:18:43)
Düşünmüyorum
Sadece kendimi. Zira etrafım umrumda değil.
Hayır. Yukarıda dediğim gibi sadece kendimden sorumluyum.
Olumsuz düşünmem, düşünmemi gerektirecek bir şey de yok. Gerek fiziki olarak, gerek donanımsal olarak...
Sınırlarım. Duvarlarım vardır. Pek geniş olmasalarda...
İnsanları pek sevmem, yakınsam da kendi içimde yakınırım. Bu bencillikten, egodan farklı bir şey ama...
Eskiden eleştirirdim artık yok, artık olay özelleştri boyutunda sadece.
Direkt olarak etkileme çabası olmasa da yaptıklarım, benimsediklerim o kapıya çıkabiliyor. Yapı olarak mükemmeliyetçi biri olduğum için de etkilemiş oluyorum. İstemeden de olsa hoşuma gidiyor bu durum. Cinsiyet ayırmaksızın beğenilmek hoşuma gidiyor diyebilirim.
Açığım, aynı nehirde iki kere yıkanamazsın.
Çocukken yaptığım şeyler arasındaydı, artık yok. Arada oluyordur belki.
Yeryüzündeki hiçbir şeyden korkmam. Ya da öyle sanıyorum. İkisinden biri.
Yok. Yaptığım şeyler hep bireysel olduğu için.. Başkasına ne kadar güvenebilirsin? Baban dahil...
Kesinlikle var; spor, kitap(roman) ve müzik.
Sikimde olmaz +1
  • papillon7  (16.08.13 22:35:10)