1800 kbps stream için 7 mbit yeter mi? digiturkplay

digiturkplay alacağım, geçen sezon da kullanıyordum. bu sezon ikiye bölmüşler görüntüyü standart ve yüksek kaliteli diye.
standart olan 600 kbps - 219 tl - görüntü çamur gibi, almam daha iyi
yüksek kaliteli 1800 kbps - 329 tl - bunu da test yayını açtım ama 1800 kbps gibi gelmedi valla.

internet sonuçlarım da şöyle çıktı şu an:

www.speedtest.net

yeter mi bu diye soracağım ama sormadan önce kendi bildiğim gibi yazayım, doğruysa yetmiyor demeniz gerekiyor zaten. 1800 kbps / 1,75 mbps oluyor ortalama yani internetin saniyede 1,75 mb down edebilmesi gerekiyor? bu internetle ben maksimum 800 kb falan görüyorum öyleyse yüksek kaliteyi satın alsam bile o görüntüyü alamayacağım, doğru mu?

teoride yeter.
1800 kbps, dediğin gibi yaklaşık 1,75 mbps, sen de ise 7 mbps var doğal olarak yetiyor.

bu "kbps" = kilo"BIT" per second.
senin saniyede ortalama 800 kb indirdiğin de ki "kb" = kilo"BYTE".

1 BYTE = 8 BIT
1800 kpbs / 8 = 225 kilobyte per second
  • lord esseginziki  (14.08.13 21:51:45 ~ 21:54:56)
@lord esseginziki hocam sanki sen hatalısın gibi.

(bkz: #30335006) 7mbit bölü 8 yapmamız lazım ki download hızımı bulalım. teoride 875 kbps olması lazım hızın. ben sanki biliyorum da teyit istiyorum gibi açtım duyuruyu ama sen şaşırttın şimdi beni.
  • xenophobe  (14.08.13 21:55:44)
lord esseginziki'nin yazdığı doğru.

testmy.net

digiturkplay'den memnun musun? geçen sezon derbilerde durumu nasıldı? sırf derbiler ve arada bazı maçlar izlenemiyor diye hiç almadım kaç yıldır.
  • christopher nolan  (14.08.13 22:03:20 ~ 22:05:45)
o zaman soruyu şöyle sorayım, bizim pratikte sorun var o zaman aşırı şekilde. 10mbit netle hepimiz 10 mb/s download yapması lazımdı ama 1,25 mb fln yapabiliyoruz. pratikte yetmeyecek o zaman her türlü, doğru mu?

@christopher nolan özelden mesaj atacağım.
  • xenophobe  (14.08.13 22:08:06)
şöyle ki karışıklığı aslında tırnak içinde yazmıştım,
internet paketi hızları "BIT" cinsinden ifade ediliyor,
dosya büyüklükleri ise "BYTE" cinsinden. 1 BYTE ise 8 BIT'e denk geliyor.

10 megabit = 1,25 megabyte (10/8)
yani ideal şartlarda 10 mbps hızla, saniyede indirebileceğin maximum veri boyutu 1,25 megabyte oluyor. ADSL'de kayıplar falan da olduğu için, bu ideal şart gerçekleşmez, %10 falan kayıp olur.

"teoride yeter" dememimin sebebi ise şuydu; internet her zaman stabil değil. yani sürekli sabit olarak saniyede 800 kilobyte veri indirmeyebilirsin. bir diğer sebebi de sunucu her zaman stabil olmaz, binlerce kişiye aynı anda kesintisiz olarak saniyede 225 kilobyte (1800 kilobit) veri gönderemeyebilir.

neyse sonuç olarak senin saniyede 7168 kilobit (875 kilobyte) veri indirebilen internetin, 1800 kilobitm (225 kilobyte)'lık bir yayın için fazlasıyla yeterli. bundan sonrası digiturk'ün hizmetine bağlı.

@christopher nolan
iki senedir ben de kullandım digiturk play, oldukça memnundum. ama şu kaliteye göre faiş fiyat farkından dolayı çok uyuz oldum, hiç alasım yok şu an.

süper finaldeki derbiler dahil, hiçbir derbide sorun yaşamadım. ama yayında değil de sitede problem olabiliyor, maçtan bi 15 dakka önce açmak yeterli oluyordu.
  • lord esseginziki  (14.08.13 22:25:04 ~ 22:27:30)
Ulan bu ipneler ne zaman koymuş bu kalite olayini bilen var mi? ben iki ay once aldim ucuz olur diye 219 tl idi. Ama bana alirken sormadi sistem gecen yil olduğu gibi simdi girip bakinca 600 kbps olanindan vermiş serrolar sinirlendim su an.

  • karacigerim vur kadehlere  (14.08.13 23:10:50)