Fotoğraf Makinesi Lens Tavsiyesi

Canon 450D'nin lensi yerine ne önerirsiniz?
www.sigmaphoto.com
şunun biraz daha ucuz yollusu veya muadili ne olabilir?

edit: evet baydım bu konnuda farkındayım. yeni başlıcam evet.

ne için kullanmak istediğinize bağlı olarak birsürü lens önerebiliriz. örneğin genel kullanım için 17-85 mm gibi bir lens çok işe yarar. link bulunca editlerim.

www.fotozeynep.com.tr gibi, bu sizin düşündüğünüzden epey pahalı farkındayım ama bir fikir yine de
  • kobuzchu kiz  (18.03.09 21:16:01 ~ 21:19:58)
hayırlı olsun aldın sanırım makinayı sonunda.. :)

o lensi alma derim, diyaframdan ötürü. diyafram değerinin min değeri max 2.8 olan lenslere bakmanı tavsiye ederim.

edit: dur daha ben başlıcam baymaya. teknik detaylarda yardımcı olmaya çalışırım ama elimden geldiğince.
  • vital  (18.03.09 21:19:40 ~ 21:20:49)
tamron 17-50 f:2.8 için çok iyi diyorlar. bütçe varsa canon 24-70 l f:2.8 al dicem de makinenin 1.5 katı be o.

  • yazar kasa  (18.03.09 21:25:43)
  • dumur  (18.03.09 21:30:52)
ne tür fotoğraflar üzerinde yoğunlukla çalışacaksın. sana lens önermemiz için bilmemiz gereken şeylerden biri de bu tabii evet.

  • vital  (18.03.09 21:35:18)
@kobuzchu kiz: o beni epeyi bi aşar :) ileride belki. daha ilk dslr'ım olacak. o sebepten ilk etapta fazla para gömmemeyi düşünüyorum.
@vital: yok daha almadım. ama krizi atlattım. alıcam sanırım 1-2 haftaya :)
@yazar kasa: tamron'u yurtdışında belki ucuza bulurum.
@dumur: letsgodigital'e bakıyodum. bu da iyi oldu.
  • teritori  (18.03.09 21:37:54)
şimdi efenm, ne için kullanmak istediğinize bağlı diye sordum, çünkü 70-300 sürekli kullanılacak bir lens değil.
bende canon'un 70-300 lenslerinden biri var; sadece dans gösterilerinde uzaktan çekim yaparken ya da futbol vs şeyleri çekerken yarıyor işime. ya da mesela kuş gözlem vs şeyleri seviyorsanız belki yarayabilir ama... sonuçta sürekli kullanamazsınız 70-300ü.

  • kobuzchu kiz  (18.03.09 21:43:26)
teritori, darısı başıma dostum, darısı başıma... of.

bi de şu lensi özellikle ne için kullanacağını söylesen de önersek bişiler. :D
  • vital  (18.03.09 21:50:16)
öyle özellikle yoğunlaşacağım bir şey yok. çok amaçlı kullanım olacak. zoom'u filan olsun işte. allahım ne kadar cahilim bu konuda. nasıl bir alamete biniyorum ben.

  • teritori  (18.03.09 21:51:47)
diyeceğim şudur ki, çok amaçlı kullanım için 70-300 çok kötü bir tercih olur.
inat ediyorum, 17-85, 24-70 gibi bir lens hem portre, hem manzara, hem hatıra fotoğraflarınızda işinize yarayacaktır. tamron, sigma markalarına bir bakın, çıkacaktır bütçenize göre bir şey.

  • kobuzchu kiz  (18.03.09 21:54:36)
acemiysen optik kaygıların pek olmuyor, kadrajını geliştirmen daha önemli, bunun için de geniş açılı bi lense ihtiyacın var. sürekli lens çıkarıp takmak makinanın anasını ağlatmana sebep oluyor. 18-200 en iyi seçim.

sıfır lense boşuna para verme. fotokritik, netfotograf gibi forumlarda bu iş sıfır riskle yüz yüze halledilebiliyor.
  • makineci  (18.03.09 22:02:34)
canon'la ayrılmaz bir bütün tabir edilen, canon 50mm f:1.8. Çok işine yarayacaktır, fiyatı da 200 ytl civarında. Daha fazla bütçen varsa f:1.2'sini al derim..

  • mavi karanlik  (18.03.09 22:18:58)
mavi karanlik, her makinada 50mm bi fenomendir ya.

  • vital  (18.03.09 22:26:24)
elbette öyle vital, arkadaş yeni başlayacağı için bilmiyordur belki diye tavsiye ettim :)

  • mavi karanlik  (18.03.09 22:51:22)
aynı dertten muzdaribiz sanırsam, söylenenlerin dışında (kafa karıştırmak gibi olmasın) benim dikkatimi
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS de çekti, sigma 70 300'den az biraz pahalı(çok değil 100tl kadar); ama IS özelliği ne desen değer. ayrıca fotokritikten 450 kullanıcıların en çok hangi lensleri kullandığına bak, fikir verebilir. gördüğüm kadarıyla bizim gibi 450d nin acemileri ilk 50 mm ve 70 300'e takılıyor.

  • berdush  (18.03.09 23:14:21)