işyerinde alan/bölüm değiştirmeye zorlanmak.

Merhaba.

Diyelim ki bir arkadaşımız bir işe sözleşme falan yapmadan bodoslama başlamış olsun 2 yıl önce. Şimdi müdürü diyebilirmi ki; seni o bölümden şu bölüme transfer ediyorum. (Çalışılan ve geçilmesi istenilen bölümler bir işin oldukça farklı bölümlerini yapıyorlar.

Patronun bunu söyleme hakkı var mı? Çalışanın "ben o bölüme transfer olmak istemiyorum" diyebilme hakkı var mı.

Çalışan böyle derse tazminatsiz falan işten çıkarılması durumu olur mu?

Başta da belirttigim gibi herhangi bir sözleşme sözkonusu değil.

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi
MADDE 22. - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.
Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir.

bölüm değişikliği de bir tür mobbing.
  • lepetitprince  (12.08.13 08:12:47)