Bir şeyler öğretecek dizi?

Öğretici yahut sorgulatıcı, ne bileyim kıvılcım çaktırıcı dizi arıyorum. Polisiye sevmememe rağmen Sherlock zekice şeyler barındırıyordu mesela. Perception da sanırım bir profesörün öğrencilerine sorular yöneltmesiyle başlıyor. In Treatment'ta psikolog/psikiyatrist randevularını izliyoruz baştan sona. Bunlar gibi. HIMYM gibi komedi şakalar hahah değil de, ister belgesel ister kurgu tadında, bir şeyler düşündürecek diziler arıyorum.
Kendi göbek deliğine bile dokunamayan biri olarak House izleyemiyor, ameliyatlı kanlı içerikleri esgeçiyorum malesef.

lie to me vücut diliyle ilgili baya şey öğretiyor.

"düşündürecek dizi", "kıvılcım çaktırıcı dizi", "sorgulatıcı" olarak da black mirror derim başka bir şey demem. izlediğim en çarpıcı dizidir.
  • rotten head  (10.08.13 19:28:33 ~ 19:30:11)
the mentalist az çok sherlock benzeri bir dizi ona bakabilirsin. veya suits' de olabilir. hatta house of cards politik arenada ne gibi dolapların döndüğünü görmek açısından faydalı. zaten bilindik şeyler gerçi ama yine de güzel dizi.

  • ritu vs asas  (10.08.13 19:39:34)
house of cards, tek geçerim.

edit: 11 sn :/
  • ayn-i cemin bülbülü  (10.08.13 19:39:45 ~ 19:39:59)
the big bang theory - hem güldürür hem öğretir
oz - hapishane hayatını öğretiyor
the sopranos - mafya hayatı
the wire - uyuşturucu dünyası
  • ermanen  (10.08.13 19:43:23)
Black mirror izle. Dusunmekten beynin patlayacak

  • kablelvuku  (10.08.13 20:22:05)
dönem dizileri izleyebilirsin.

the americans, boardwalk empire, downton abbey bunların başını çeker. dönemlerini çok güzel anlatıyor bence bunlar.
  • noluyo yaa  (10.08.13 20:29:29 ~ 20:29:50)
zamanında burada benzer bir soru ile gelmiştim, algıyı da kuvvetlendireyim diyorsan:
www.eksiduyuru.com
sonuçta beyin de tahrip oldukça gelişebilen bir organımız.
  • kargn  (10.08.13 20:56:42)
six feet under

  • orhan tv  (10.08.13 22:24:20)
the wire +1
orphan black - klonlama, biyoetik gibi konularda düşündürücüdür, süperdir.
generation kill - ırak savaşı hakkında gerçek olaylardan uyarlanmış bir dizi.
state of play - politik gerilim gibi, gazeteciler ekseninde dönen bir dizi.
orange is the new black - hapishanede geçiyor ama kadın koğuşunda. hapishane hayatını anlatmasının yanında çok geniş bir skalada kadın karakterler (hatta bir trans kadın) barındırıyor.
  • peki madem  (11.08.13 02:26:35 ~ 02:33:46)
Breaking bad ile kimyager olabilirsin :P

  • kaptan memo  (11.08.13 13:51:14)