Temel insani değerler

vicdan ve haysiyet midir?

var mı sizde bunlardan? sizce de en temel değerler bunlar mı? başka var mı?

edit: temel derken, olması gereken anlamında yani.. bir de "değer" olarak bahsediyoruz, "duygu" değil..

korku, temel bir duygu ama temel bir değer değil. ama mesela vicdan hem değer hem duygu olabilir mi?

temel diyince kulaga herkeste dogustan bulunmasi gereken seyler gibi geldiginden vicdan ve haysiyetin temel degerler olabilecegini dusunemiyorum, cunku bunlarin zerresinin bulunmadigi bir cok insan gordum son zamanlarda.

  • tasa oturma soguk ceker  (05.08.13 18:11:00)
Bence en temel değer empati. Varlığı veya yokluğu iyi-kötüyü belirliyor bence.

  • Haldamir  (05.08.13 18:11:28)
cok dogru.

  • tasa oturma soguk ceker  (05.08.13 18:23:48)
tevazu

  • feykalade  (05.08.13 18:35:56)
vicdansizligi kaldirabilirim ama haysiyetsizligi kaldiramiyorum. o yuzden haysiyet daha onemlidir bana gore. haysiyet ya da durustluk tek basina yeterli geliyor bana.

ek: vicdan anlam olarak biraz muglak.
  • f_d  (05.08.13 22:44:58 ~ 22:46:00)