Rojava'da nolduğu hakkında haber, makale...

iyi geceler. ben şu ara biraz yoğundum ve gündemden uzak kaldım tv falan da izlemiyorum (hoş ne kadar güvenilir izlesem de ama). anlayacağınız rojava? da ne olduğunu anlamadım. hatta rojavanın neresi olduğunu bile bulamadım google maps'te. allanı seven bunu geniş açıklayan bi haber makale bi şey link atsın yahu

edit: mümkünse tarafsız olanından

  • derz dolgusu  (04.08.13 03:05:27)
Link değil de, bildiğimi diyim mi?

Rojova Suriye'de. El Kaide'nin kolu olan Suriye'li El-Nusra adında terör örgütü oraya saldırıyor. Esad'ın el çektiği bir yer burası. Geçen El Nusra çoluk çocuk dinlemeden öldürdü, videolardan biliyoruz bazılarımız. Ayrıca Rojava'da bağımsız bir Kürt bölgesinin de kurulması planlanıyor(çok emin değilim). Esad şu sıralar Kürtleri destekliyor. Amerika ise doğrudan Suriye karşıtı olduğu aşikar. El Nusra'nın ABD tarafından desteklendiği söyleniyor. Akp'de El Nusra tarafında. Sonuç olarak tam dibimizde bir savaş var. İki taraftan da insanlar ölüyor. Herkes çıkar peşinde.

Ben bi Gezi destekçisiyim. Birebir içinde de yer aldım ilk günlerden beri. Yine de bu karışık olay benim kafamı karıştırıyor. "Rojova'da katliam var" diyemiyorum. Her yerde katliam var çünkü. Neden bir tek rojava? Mısır'da Mursi yandaşlarına karşı da bir katliam var ama? Mursi beter, kötü. Ama ordunun katliamları? Gezi'den bazılarının "Rojova Rojova" demesine de anlam veremiyorum. Tabi eğer dediğim gibi oradaki Kürtlerin bağımsızlık telaşı yoksa.

Sonuç: aklım çok karışık lan! :/

Edüt: Benim yanlışım vardır kesin, biri de hep düzeltir. Biri toplar zaten peşimi. Yukardaki bilgiler net değil yani, onu diyim.
  • otonom  (04.08.13 03:10:34 ~ 03:22:27)
  • dafaiss  (04.08.13 03:39:27)