Roman okurken altını çiziliyor musunuz?

Çiziyorsanız neye göre çiziyorsunuz?

Birkaç yıl önce süslü cümlelerin altını çizerdim ama artık çok komik geliyor nedense. Çünkü açıp baktığım yok, bakarsam da "ne diye çizmişim ki bunu?" diye düşünüyorum sadece. Bir anlamı yok yani.

Edit: Kitabın şekliyle değil içeriğiyle ilgilenmek gerek.
  • adoramer3ku  (02.08.13 12:59:57 ~ 14:11:04)
çizmem.nefret ederim,kitabı karalamaktan.

  • rock n roll  (02.08.13 13:00:00)
Çizmem. Kitaba bunu yapmaya kıyamam. Yazık. Şimdiye kadar ders kitapları hariç hiç bir kitabı çizmedim. Çizmek de bazen ergence geliyor bana.

  • otonom  (02.08.13 13:02:05 ~ 13:03:17)
Altını çizmem, hoşuma giden kısımların yanlarına kurşun kalemle tırnak işareti koyarım..

  • mutekebbir  (02.08.13 13:02:32)
Çizerim. Hoşuma giden cümleleri. "Aa ben de böyle düşünüyorum" dediğim cümleleri. Hatta altını çizecek cümle bulamamış olduğum bir kitabı bitirdiğimde üzülüyorum.

  • kablelvuku  (02.08.13 13:09:17)
çizerim de yazarım da hacı, hiç acımam kitaba.
hoşuma giden cümle olur paragraf olur çizerim veya işaretlerim.
hah zaman sonra açıp okuyor muyum? çok nadir.
önceden bende kitapta bir çizik olsa delirirdim artık öyle değilim.
  • seyduna6687  (02.08.13 13:13:51)
@mutekebbir +1

ben paragrafın yanına ok işareti yapıyor ve kitabın en son sayfasına ilgili sayfanın numarasını yazıyorum. arada eski kitaplara bakıp son sayfadaki sayfaları yeniden okuyorum.

daha öncesinde bir deftere de yazıyordum her kitabı bitirince, o zor oluyordu.
  • puc  (02.08.13 13:15:48)
çizmem. sayfalari kenarlarindan asla kivirmam. ayrac kullanirim.

  • hatunun biri  (02.08.13 13:20:48)
çizmem, altı çizilesi, üzerine düşünülesi bir şey varsa sayfaya post it yapıştırırak not alırım. Mevzu uzunsa post it e şuraya bak buraya bak diye kaynak isimlerini eklerim.

  • thracia  (02.08.13 13:36:23)
etkilendiğim bi cümle olduğunda ben de tırnak işareti koyuyorum, gerek yok öyle karalamaya tırnak da aynı işe yarıyor.

  • ilkot  (02.08.13 13:48:23)
post-it diye bir şey var, kitaplarıma özen gösteririm yazılıp çizilmesinden de hoşlanmam.

  • urasil  (02.08.13 13:53:54)
Kucuk kagit parcalarina notlar aliyorum. Kitap cizmiyorum. Begendigim betimlemeleri yaziyorum daha cok, ve bilmedigim deyimleri, kaliplari..

  • nax  (02.08.13 14:02:03)
tekrar dönüp okumak isteyeceğim cümlelerin altını çizerim de yazı da yazarım.

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (02.08.13 14:25:50)
genelde çizmem. çünkü parçaları bütünden ayırmayı, çok anlamlı bulmuyorum. o yüzden kitap bitirdiğimde cümleler, isimler vb. aklımda kalmaz. imgeler, bakış açıları ve kısmen de duygular kalır.

  • elseif  (02.08.13 14:29:57)
Gayet güzel çizerim, hem de bu iş için özel olarak aldığım renkli kuruboya kalemlerim, bu kalemlerin durduğu özel kalem kutum var. Önemli yerleri çizerim, gerekirse yanına yazı yazarım, not alırım, kitaptaki karakterleri vs bir post it e yazar kapağının içine yapıştırırım. Bazen kitap ozetlerini bir deftere not alırım. Sonuçta kitapları faydalanmak, öğrenmek kendimizi geliştirmek için okuyoruz, azami faydalanmak gerekli.
kitaba kıymak filan hikaye, ömür boyu rafta durup tozlanacak, çizsen ne olur çizmeden ne olur. Amaç faydalanmak, ve elimizdeki kitap antika değil, üç kuruşa satılan kitaplar.
ayrıca herkesin hafızası, zekası,kafasının çalışması farklı, misal ben okuduklarımı çabuk unutuyorum. Gerekirse altı çizili yerler hatırlatıcı oluyor.
  • mea maxima culpa  (02.08.13 15:13:58)
çizmiyorum ama çizenlere ciddi anlamda özeniyorum.

  • orange coffee  (02.08.13 16:32:35)