Yasmin

Her gün 21:00'de alıyorum. Dün almayı unuttum.
Şimdi hemen alıp akşam 21:00'de mi alayım tekrar?
Yoksa dün almadığımı atlayıp devam mı edeyim?

atla ve devam et.

edit:

www.iegm.gov.tr

YASMIN’i kullanmayı unutursanız
12 saatten daha az zaman geçmişse hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalıdır. Sonraki tabletler
de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir.
12 saatten fazla zaman geçmişse; aşağıdaki 2 basit kural uygulanır;. Tablet alımına hiç bir zaman 7 günden fazla ara verilmez.
2. 7 gün boyunca aralık vermeden tablet alınması gereklidir.
Günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:
1. haftada: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her
zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk 7 gün ek bir yöntem kullanılmalıdır. Bu 7
günden önce cinsel birleşme olduysa hamilelik ihtimali göz önüne alınmalıdır.
2. haftada: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her
zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler
hatasız alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet
unutulmuşsa ek yöntem kullanılmalıdır.
3. haftada: . Unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa aşağıdaki
2 seçenekten birinin uygulanmasıyla ek yönteme gerek kalmaz. Aksi takdirde 1. seçeneğe
ilave olarak ek yöntem kullanılmalıdır.
1- Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Kalan tabletler bitene kadar normal
zamanda kullanılmalıdır. Bir sonraki kutuya hemen geçilmelidir. Kullanıcıda ikinci kutunun
tabletleri bitene kadar kanama beklenmez, ancak tablet alınan günlerde lekelenme veya ara
kanamalar görülebilir.
2- Kullanılan kutu bırakılmalıdır. 7 gün aradan sonra (tablet unutulan günler de dahil) yeni
kutuya başlanır.
  • robin crusoe  (01.08.13 14:07:00 ~ 14:11:02)
şimdi hemen alın, akşam 21'de de bugünün hapını alın.

doğum kontrol hapları kullanımı unutulduysa "hatırlar hatırlamaz" kuralı vardır. yani ilaç atlanmaz, hatırlandığı an alınır.

edit:copy-paste

YASMIN’i kullanmayı unutursanız
12 saatten daha az zaman geçmişse hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalıdır. Sonraki tabletler
de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir.
12 saatten fazla zaman geçmişse; aşağıdaki 2 basit kural uygulanır;1. Tablet alımına hiç bir zaman 7 günden fazla ara verilmez.
2. 7 gün boyunca aralık vermeden tablet alınması gereklidir.
Günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:
1. haftada: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her
zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk 7 gün ek bir yöntem kullanılmalıdır. Bu 7
günden önce cinsel birleşme olduysa hamilelik ihtimali göz önüne alınmalıdır.
2. haftada: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her
zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler
hatasız alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet
unutulmuşsa ek yöntem kullanılmalıdır.
3. haftada: . Unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa aşağıdaki
2 seçenekten birinin uygulanmasıyla ek yönteme gerek kalmaz. Aksi takdirde 1. seçeneğe
ilave olarak ek yöntem kullanılmalıdır.
1- Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Kalan tabletler bitene kadar normal
zamanda kullanılmalıdır. Bir sonraki kutuya hemen geçilmelidir. Kullanıcıda ikinci kutunun
tabletleri bitene kadar kanama beklenmez, ancak tablet alınan günlerde lekelenme veya ara
kanamalar görülebilir.
2- Kullanılan kutu bırakılmalıdır. 7 gün aradan sonra (tablet unutulan günler de dahil) yeni
kutuya başlanır.
Mide-bağırsak bozukluğu durumunda ek yöntem kullanılmalıdır. Tablet alımından sonra 3-4
saat içinde kusma olursa unutulan tabletler için yapılan öneriler geçerlidir. Eğer normal tablet
alma programı değiştirilmek istenmezse, gereken ekstra tabletler başka bir kutudan
alınmalıdır.
  • strawberry first  (01.08.13 14:07:22 ~ 14:10:02)
strawberry haklı

  • xenu  (01.08.13 14:09:07)
PROSPEKTÜS DİYOR Kİ;

Tablet alımı unutulduğunda

Eğer kullanıcı tabletini almakta 12 saatten daha az geç kalmışsa,
kontraseptif koruyuculuk azalmaz.

Hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalı ve bir sonraki tabletler
de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. Eğer 12 saatten daha fazla gecikme
olmuşsa kontraseptif koruyuculuk azalmış olabilir. Bu durumda 2 temel kural uygulanır:

1. Tablet alımına hiçbir zaman 7 günden fazla ara verilmez.

2. Hipotalamus-hipofiz-over aksının düzgün şekilde baskılanması
için 7 gün boyunca ara vermeden tablet alınması gereklidir.

Buna bağlı olarak günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:

1. Hafta: Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, kullanıcı
son unuttuğu tableti hatırlar hatırlamaz içmelidir. Kalan tabletlerini normal zamanında
kullanmaya devam edebilir. Takip eden 7 gün boyunca kondom gibi ek bir bariyer yöntemi
kullanılmalıdır. Tablet alımının unutulduğu günden önceki 7 gün içinde cinsel birleşme
olmuşsa gebelik olasılığı göz önüne alınmalıdır. Ne kadar çok tablet unutulursa
ve bu tabletlerin unutulduğu gün tabletsiz döneme ne kadaryakınsa gebelik riski
o kadar yüksektir.

2. Hafta: Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, kullanıcı
son unuttuğu tableti hatırlar hatırlamaz içmelidir. Kalan tabletlerini normal zamanında
kullanmaya devam edebilir. Eğer ilk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler
doğru olarak alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da kadın
birden fazla tablet unutmuşsa sonraki 7 gün boyunca ek önlemler alınmalıdır.

3. Hafta: Tabletsiz dönemin yaklaşıyor olması nedeniyle
güvenirlikte azalma riski yüksektir. Yine de, tablet alımında ayarlamalar yapılarak
kontraseptif korumada azalma önlenebilir. Eğer unutulan tabletten önceki 7 gün boyunca
tabletler doğru olarak alındıysa, aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulanmasıyla
ek bir kontraseptif yönteme gerek kalmaz aksi takdirde bu seçeneklerden ilki seçilip,
ayrıca 7 gün boyunca ek önlemler alınması gerekir.

1. Aynı zamanda iki tablet almak anlamına gelse de, kullanıcı
son unuttuğu tableti hatırlar hatırlamaz içmelidir. Kalan tabletlerini normal zamanda
kullanmaya devam edebilir. Bir sonraki kutuya, 7 gün ara vermeden mevcut kutu biter
bitmez başlanmalıdır. Kullanıcıda ikinci kutunun sonuna kadar bir çekilme kanaması
beklenmez. Ancak tablet alındığı günlerde lekelenme veya kırılma kanaması görülebilir.

2. Kullanmakta olduğu kutuyu bırakması önerilebilir. 7 günlük
(hapı unuttuğu günler dahil) aradan sonra yeni kutuya başlanır.

Tablet almayı unutan kullanıcıda ilk tabletsiz dönemde beklenen
çekilme kanaması görülmezse gebelik olasılığı gözönüne alınmalıdır.

Mide-bağırsak bozuklukları durumunda

Şiddetli mide-bağırsak bozukluklarının olması durumunda emilim
tam olmayabilir ve ek kontraseptif önlemler alınmalıdır.

Eğer tablet alımını takiben 3-4 saat içinde kusma olursa unutulan
tabletler için verilen öneriler (bkz. Tablet alımı unutulduğunda) geçerlidir. Eğer
kadın normal tablet alma programını değiştirmek istemezse, gereken ekstra tabletleri
başka bir kutudan almalıdır.
  • istinyede bekle  (01.08.13 14:09:46)
şimdi almanız lazım.

zaten prospektüste de "aynı zamanda iki hap almak anlamına gelse bile unutulan hap alınmalıdır" gibi bir şey yazıyordu hatırladığım kadarıyla. soruların cevabı prospektüste.
  • kayranin kedisi  (01.08.13 14:10:45)
şimdi aldınız akşam tekrar almanız gerekli ayrıca 7 gün prezervatif kullanmanız gerekli bu çok önemli...

  • pati darbesi  (01.08.13 14:27:01)
pati darbesi doğru söylüyor. hemen iç, akşam yine iç, artı 7 gün prezervatif.

  • fayfim  (01.08.13 14:43:42)