kardiyolog varsa bi bakabilir mi lütfenn

hocalarım merhaba
size bir sorum var.
babam 60 yaşında hipertansiyonu var sadece arada bir de aritmi oluyormuş ama ekg falan çekilmiş kardiyolog önemli birşey olmadığını söylemiş
sorun şu ki : babam denize girerken soğuktan aşırı üşüyor , nefes nefese kalıyor ve kalbim durucak gibi oluyor diyip giremiyor.hele şuan ayvalıktayız buranın suyu çanakkaleden daha soğuk olduğundan aklım çıkıcak gibi oldu dedi.
ve kalbine ağrı saplanmış.
şimdi benim size sormak istediğim şu : bu şartlarda denize girerse kalbinde herhangibir hasar meydana gelir mi ? veya aniden durur mu ?
bu arada hiç sigara öyküsü de yok.kilosu 80 boyu 1,76 eforu da sağlam çıkmış

duyuruda kardiyolog ne arasin hocam beyav? kardiyolog ya para basar, ya da o parayi ailesiyle harcar. duyuruya filan takilmaz...

soguk havalarda kalb krizlerinin arttigi biliniyor. ayrica soguk suya girenlerde yani buz gibi soguk suya aniden dalanlarda ani kalb durmasi oldugu da biliniyor.

cold weather cardiac diseases filan gibi gugillarsaniz siz de gorursunuz bir baglanti...

kalbine agri saplaniyor, akli cikacak gibi oluyor,

bunlar dogru hareketler degil hocam...

eger mutlaka denize girecekse, cook uzun surelerde alistirarak girmesi lazim.

kalb boyle ani sicaklik degisikliklerini pek sevmez. malumunuz sogugun, damarlar uzerinde buzusturucu etkisi vardir. bu etki kalbi besleyen damarlar icin de gecerli...

babaniza soguk denizde yuzmeden ziyade, 18-21 saatleri arasinda uzun yuruyusler yapmasini oneririm...
  • compadrito  (28.07.13 21:16:34)