Laptop pili canlandırma

2 yılı bir süre geçniş bir laptop var. pili yaklaşık 2-5 dakika arası gidiyor. ki, buna gitmiyor da deniyor. duyduğuma göre bazı teknik işlemlerle bu pillerin ömrü bir süre daha uzatılıyormuş. 45 dakikayı zorluyormuş galiba. mümkünmüdür bu müdür? yoksa birisi feci sallamış mı?.
oluyorsa eğer, istanbulda kim, nerede, nasıl yapar bunu?

lise kimyadan hatıladığım kadarı ile yüksek akım vermek gerekiyordu bir süre :)

  • ilkdefa  (14.03.09 17:44:03 ~ 17:50:13)
yeni bi tane alsanıza yauu..

2 yılı geçmiş laptop diyorsunuz, en aşağı bi centrino falandır muhtemelen.. pilin arkasındaki kodu google'da aratın, gittigidiyor tarzı sitelerde böyle laptop pili satan mağazalar var.. 9 cell'li çin malı piller gayet ucuz fiyatlara.. ben 80 ytl'ye almıştım, kredi kartına taksit maksit de yapıyorlar hatta..
  • kveldulv  (14.03.09 17:51:27)
o piller patlamasın laptopta

  • ilkdefa  (14.03.09 18:13:36)
yenisi çok pahalı yahuu... 180 ytl civarı. bilgisayar o kadar :)

  • arnatuile  (14.03.09 18:58:51)
ayni sorun bende de var. benimkinin pili de 200tl. ben sahsen pili cikariyorum direkt prize takiyorum laptopu. pille de enseme enseme vuruyorum, kut kut masaj oluyor. ama bu yol omurlerini uzatti desem yalan olur.

  • terp  (14.03.09 19:24:00)
pil şoklama içinde hiç enerji kalmayıp akımın başlamadığı pillerde, akım oluşturuyor yeniden şarj falan olabiliyor.

ama pilin ömrünü uzatır mı ki
  • efruz  (14.03.09 21:10:40)
pilin plastik muhafazini acip, icindeki esas pillere ulasin. sonra lehimli yerlerinden sokerek, bi tane pili goturun bi pilciye. aynisindan versin size icinde kac tane varsa. eski semasina gore tekrar lehimleyin. maksimum 40 milyona yepisyeni bi laptop piliniz olur.

  • osuruklu  (14.03.09 21:12:20)
şahsen yeni pil almadan önce onu da düşündüm.. bunun için yöntemler var, ama bazı firmalar bunu yapma diye koruma devresi mi neyin yapmışlar pile, eğer pil %100 ölü değilse olmuyor diye biliyorum, ya da kıracaksınız bi şekilde.. internette tutoriallar vardı.. çok kolay da bişe değil sanırsam..

ki şöyle söyliim, ben 9 tane hücre alacaktım yaklaşık 75 ytl fiyat çekmişlerdi zamanında, ki yapabilme garantiniz de yok.. yapamazsanız elinizde patlayabilir =)

pilin yan sanayisini bulmak en güzel çare bence.. =)
  • kveldulv  (14.03.09 21:32:45)