30 yaşından sonra doktora yapılır mı

işyeri izin veriyor çalışırken doktora yapmaya, güzelce yapsam mesela sonra hoca filan olmayı denesem olur mu? beyin faaliyetlerinde yavaşlama filan oluyor mu daha mı zor olur? amerikada filan var galiba böyle örnekler.
bu arada doktora konusu uygulamalı fizik ile makina mühendisliği arasında bir yerde.

ben 40 yaşından sonra yapıyorum.

bu duyuruyu sil-kapat, yoksa döverim. özel konular bunlar :)
  • mea maxima culpa  (28.07.13 17:47:54)
bu işin yaşı yok kalbinden geçeni yap insanlara kulak asma

  • kirazıseviyorum  (28.07.13 17:49:08)
kalbimden geçiyor tabi ama merak ettiğim aslında zaman ayırma, psikoloji kısmından çok fiziksel boyutu. yani mesela algı seviyem azaldığı için zorlanır mıyım? beyin faaliyetleri de diğer fiziksel faaliyetler gibi yavaşlıyor mu? 20 yaşında biri ile 30 yaşında biri aynı seviyede spor yapamaz ya onun gibi. bazen öyle hissediyorum çünkü sanki algım ve öğrenme hızım azalmış.

  • medievalman  (28.07.13 17:55:46)
27 yaşımda yüksek lisans a başlayacak olmam beni de 30yaşımda doktora a yapıyor olacağıma dalalet edeceği için bence tam yaşı dostum normal yani

  • jackies  (28.07.13 17:56:53)
yapma hocam sagliginin zirvesindesin, kendini küçük görme.

  • the kene  (28.07.13 17:57:02)
yapılır, burada da çok var.
millet yüksek lisansa o yaşta başlıyor hatta.

ama akademisyen olarak devam etmek çok zor bir ihtimal.
  • jimjim  (28.07.13 18:04:18)
Millet 60-70 yaşında cumhurbaşkanlığı yapıyor, sen 30 yaşında bunadım mı diyorsun? İlginç

  • mea maxima culpa  (28.07.13 18:15:50)
bizim hoca 64 yaşında doçentliği aldı. demekki 60ında bile herhangi bir yavaşlama olmuyor.
ki zaten 30'undan önce doktorasını bitirebilen kaç insan evladı var ki.

  • halanne  (28.07.13 18:31:29)
  • compadrito  (28.07.13 21:00:24)
tek ofsayt tarafını yazayım.

birçok alanda olduğu gibi akademik alanda da geri kalmış olduğumuz için şöyle bir durum var

tübitak doktora burslarını 30 yaş üstüne vermiyorlar.
bir de üniversiteye asistan arayanlar 30 yaş altı arıyor.

sanki bilim yapmanın yaşı olurmuş gibi filan diye başlıcam ama tübitak'ın bilimle alakası olduğunu kim söyledi, öyle değil mi?
  • mea maxima culpa  (28.07.13 21:06:55)