excel' de koşula göre toplama yaptırma...

bölge il ve sayı verilerim var....

mesela ;

il sayi bölge
adana 77 akdeniz bölgesi
antalya 52 akdeniz bölgesi
afyonkarahisar 93 ege bölgesi
ağri 68 doğu anadolu bölgesi

bu formatta bütün bölgeler için bir dizi verim var...

bölge toplamlarını çıkarmam lazım.... yani mesela akdeniz bölgesi için , akdeniz bölgesindeki illerin toplamını alıp yazmam lazım...nasıl yaparım ?

ingilizce excelde countif ile yapabilirsin ama türkçesini bilmiyorum.

edit: eğersay imiş.
  • king lizard  (27.07.13 22:33:05 ~ 22:33:37)
microsoft sitesindeki örneğe göre;
=ETOPLA(A2:A7,"Koç",B2:B7)

Burada:
"A2:A7" ibaresi bölge isimlerinin olduğu aralık
"Koç" buraya bölge ismini yazmanız gerekiyor
"B2:B7" bu aralık da sayıların olduğu aralık.

yani en üste her bir bölge için, birer hücreye, bu formülü yazmanız lazım.

Edit: formülde parametreleri virgülle ayırmış ama benim bildiği noktalı virgülle ayrılması gerek.
  • spadram  (27.07.13 22:36:54 ~ 22:37:55)
@ king lizard ;

çözüm değil ;

bölgedeki illerin sayısını istemiyorum ;

illerin karşısında yazan sayıların toplamını istiyorum...
  • ataman  (27.07.13 22:38:01)
pivot yapacaksın. bölgeleri row labels'a sayı sütünunu value bölümüne taşıyıp value field settings'den sum'ı seçeceksin.

  • esenboga  (27.07.13 23:00:04)
hea illerin toplamı diyince toplam il sayısı zannettim. o zaman da sumif var.

  • king lizard  (28.07.13 02:10:12)