Ekonomiciler beri gelin

Aklıma çok ilginç bir teori geldi. Şimdi işini iyi yapan birtakım adamlar, mesela güllüoğlu baklava, türkiyedeki insanların her akşam baklava yememesinden şikayetçi. Sonra bunlara rakip birkaç baklavacı açılıyor. İnsanlar, yok bence şu iyi bu iyi derken alışkanlık kazanıyor. Pasta büyüyor, en büyük dilimi güllüoğlu alıyor, kendine rakip çıkması işine yarıyor.

Böyle (rakip firma açılınca daha çok para kazanmak diye) bir şey var mı? Varsa ismi nedir?

Aaaaa hatta çiğköftecilerde böyle bi olay oldu sanki.

tuketici tercihleri bu. marka imaji. markanin tuketici gozundeki degeri. kisisel zevk ve tercihler.

  • lorenzen  (27.07.13 05:14:18)
  • aşksız prens  (27.07.13 05:24:28)
stackelberg değil.

en.wikipedia.org

Stackelberg'de ne olursa olsun, lider firma önce monoply uygular, sonra gelen o karı düşürür otomatik olarak. düşürmese kendi daha fazla üretip zaten daha çok kar ederdi..
  • noluyo yaa  (27.07.13 10:23:32)
harbi lan. eskiden her gün çi köfte yiyene deli derlerdi, şimdi herkes çiköfteci oldu amk
vardır illaki bi teorisi :P

  • dafuq  (27.07.13 10:55:08)
aslinda bilgi asimetrisi ve telif haklari ile dusunmek lazim bence. bir temsili tuketici, iki uretici kullanip modellersek ve ureticilerden birisi daha yuksek kalitede olursa (aradaki gap'e bagimli olarak) kaliteli olan daha cok satacaktir. tabi bir de baklava gibi herkesin iyi kotu uretebilecegi bir sey yerine ne bileyim iphone falan dusunursen daha net olur.

gosteris veya stackelberg ile alakasi yok.
  • sendelemeden  (27.07.13 11:14:12)