İstanbulda mimari ve estetik değer taşıyan mekanlar-binalar ?

Bir çeşit sunum için fotoğraflar hazırlamalıyım. Elin Avrupalısına gösterdiğimde yapı olarak bu topraklardaki kültürlere ait bir şeyler görebilmeli. Nerelere gitmeli, hangi binaları çekmeli. Ayasofya, galata kulesi, sultanahmet bu tip yerler çok klişe olmaz mı ?

eskı bınaları kullan. yanı, mesela botter apartmanı gıbı

  • lacivert  (14.03.09 01:15:35)
bence kronolojik olarak sınıflandır.
bizans şunları şunları yapmıştır; ayasofya falan, osmanlı bunu yaptı; süleymaniye, mimar sinan eserleri falan, işte bu rokokodur, şu baroktur deyip beyoğlu'ndaki yapıları, dolmabahçe sarayı'nı falan göstermek mantıklı.

tarlabaşı'ndaki evler de ilginç; karşılıklı ip gerip çamaşır asılan sokaklar da gösterilebilir.

tabi yalılar da var.
  • tembel degilim useniyorum  (14.03.09 01:16:37)
  • evandro  (14.03.09 02:17:33)
eminönü'ndeki istanbul ticaret üniversitesi binasi da modern mimari örneklerinden gösteriliyormus

  • zeykur valekov  (14.03.09 02:39:29)
yalilar onemli. camiiler onemli. eminonu'nde is bankasi'nin eski binasi var simdi muze olan.
tarihi-turistik yerler klise olsa da bilgilendirici olur, bence bulunmali.
cumhuriyet donemi icin sedad hakki'dan ornekler gosterebilirsin, ataturk kitapligi mesela, kolayca icine de girebilecegin bi yer
onun disinda ataturk havaalani ve kanyon var yenilerden, gerci kanyon ozgun bisey sayilmaz
loft falan var levent'te tabanlioglu'nun. yine levent'teki tum o gokdelenlerin de bence istanbul mimarisi diynce bulunmasi lazim
  • cisterna  (14.03.09 03:42:05)
  • luzumsuzadam  (14.03.09 04:06:19)
saint michel lisesi'nin binası
boğaziçi üniversitesi güney kampüsü
robert college
galatasaray lisesi
mısır apartmanı
rahmi koç müzesi
akaretlerdeki sıraevler
  • alkolikfedai  (14.03.09 05:24:39)
cevahir'i goster ibretlik bu topraklara ait.

  • chrome  (14.03.09 12:13:49)
mimar vedat tek diye arama yap, oradaki sonuçları kullan. mesela sirkeci postanesi

  • zubundy  (14.03.09 12:28:48)
küçük çamlıca tepesindeki köşkler yeni ama estetik değer taşıyan binalardır.

  • hicazkar  (14.03.09 13:25:00)