Fotoğraf Makinesi ve Lens seçimi Hk.

Selam dostlar,

yakın zamanda fotoğraf makinesi alacağım, makine ile sıradan günlük fotoğraflar çekerken aynı zamanda yakın plan alan derinliği yüksek yemek fotoğrafları çekeceğim.

Makine olarak; Canon 550D, 600D ve 650D arasında kaldım. Makinenin değil lensin önemli olduğunun farkındayım, bu yüzden makineyi body şeklinde alacağım. Böylelikle lenslere daha çok para harcayabileceğim.

Lens olarak almak istediklerime gelince olay biraz karışıyor. Sırf marko çekmek için Canon EF 50mm f/1.8 II Lensi düşünüyorum. Bu lens ilen normal manzara fotoğrafları çekebilir miyim sizce?

Diyafram açıklığı olarak Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical Lens veya Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS Lens gibi bir lens alıpta alan derinliğini arttırma şansım var. Yani tek lenste hem makro hemde sradan fotoğraflar çekebilirim.

Sonuç olarak sizce hangi body ve hangi lensi alsam f/p'yi maksimuma getiririm?

Teşekkürler :)

yazdığın lenslerin hiç biriyle doğru düzgün macro çekemezsin. manzara vs için tamron 17-50 güzel seçim. macro için de mesela şunu düşünebilirsin: www.usa.canon.com

  • 10032007  (26.07.13 14:46:04)
@10032007 bahsettiğin lensi inceledim, fakat benim bu kadar makroya ihtiyacım yok, böcek filan çekmeyeceğim :) çekeceğim fotoğraflar için örnek teşkil etmesi için aşağıdaki fotoğrafa bakabilirsin. Buna göre tekrar yorumlarsan çok sevinirim.

d1eztdx881nxw6.cloudfront.net
  • baterist  (26.07.13 14:50:02)
tamron 17-50 + 50mm f1.8 diyorum o zaman. hatta paranız yeterse 50mm f1.4ü zorlayın derim.

  • 10032007  (26.07.13 15:09:25)
Tek bir lens alma şansın varsa Canon EF 50mm f/1.8 II en iyi seçim.

  • low-life  (26.07.13 15:14:55)
Cevaplar için teşekkür ederim, tek lens almak maddi açıdan en iyisi olacak. 50mm f1.8 ile 50mm f1.4 arasında kaldım. İkisi arasında ciddi de fiyat farkı var. Sebebini biliyor musunuz acaba?

  • baterist  (26.07.13 15:44:58)
ikisi arasındaki fiyat farkının sebebi 1.4-1.8 diyafram açıklığı ve optiklerindeki kalite farkıdır. Şöyle de bir durum var ki 1.4 aldığın 1.4 diyaframlı bir objektiften maksimum keskinlik ve netlik elde edebilmek için ~ 2 stop uzerinde bir diyafram açıklığında kullanman gerekecek ki bu da seni otomatikman 2 diyaframlı bir objektife denkleyecek. O sebeple; 2 lens seçimin varsa ve illaki ama illaki manzara da çekeceğim diyorsan Tamron 17-50 yerine Sigma 17-70 f2.8-4 (eski versiyon çünkü maliyeti ucuz) bir objektifin yanına 50 1.8 II alman daha mantikli gibi gozukuyor. Sadece 18-135 seni manzara ve tak gez olarak tatmin edebilir fakat için içerisine yemek fotoğrafı soktuğun için ne yazık ki seçimleri birazcık zorlaştırabiliyor.

  • oligomer  (26.07.13 16:13:53)
1.4'ün pahalı olmasının sebepleri:
- bi kere zaten 1.4 olması
- usm
- kullanılan camların kalitesi
- 8 bıçaktan oluşan diyafram(1.8de 5 bıçak var. bokeh açısından büyük bir farklılık yaratıyor.)
  • 10032007  (26.07.13 16:16:15)
@oligomer şöyle söyleyeyim 10 fotoğraf çekeceksem bunun 7-8'i yemek fotoğrafı olacak, bu yüzden Canon EF 50mm f/1.4 USM galiba daha mantıklı gibi duruyor?

  • baterist  (26.07.13 16:39:13)
Bends 1.8 I vardi satip 1.4 aldim USM acayip farkettiriyor

  • compumaster  (26.07.13 19:19:34)