yerleştirme sonucu itirazı

helo gençler,

yerleştirme sonuçlarında kafamızın basmadığı bir nokta var ve bu yüzden ösymye itiraz dilekçesi yazmayı düşünüyoruz.

Tercih listemizdeki ilk 3 tercihin taban ve tavan puanları şu şekilde (tablo 4 e göre). Bu arada bizim mf-4 puanı 414,27966

1-) min 334,12556 max 410,81193
2-) min 350,84335 max 451,35450
3-) min 367,57835 max 414,27966

Toplamda 11 tercih var ve 3. tercihe yerleşti kardeş kişisi.

Bu durumda, 3. tercihin max (tavan) puanı bizimki. 1. tercihimizin aldığı tavan puanı bizim puanımızdan düşük, bu durumda banko 1. tercihe, hadi bilemedin 2.tercihe yerleşmemiz gerek (2.nin taban puanı bizim puanımızdan düşük)

sonuç olarak 3. tercihe özel üniversitenin tam burslu ingilizce bölümüne yerleşiyoruz.

Kafamızın almadığı bir nokta mı var yoksa cidden birşeyler yanlış mı?

edit: bu puanları ösym nin sonuç duyurusundaki linkten gördük

aklıma gelen tek şey ilk 2 tercihin başka bir puan türünde olduğu ve sizin kardeşin o türde puanının bu bölümlere yetmediği. ama zaten sizin bunu farketmemeniz çok absürd olurdu, o yüzden ben de bir şey diyemiyorum. belki tercih yaparken bi hata olmuş olabilir? 3. sırada sandığınız tercih aslında 1. sırada yazılmış olabilir mi?

  • king lizard  (26.07.13 03:27:06 ~ 03:27:32)
puanlar mf-4 hepsinde ve tercih listesini kontrol ettik, ilk 2 tercih itü ve 3. tercih özel üniversite. puanları da tercih kodlarını yazarak baktık zaten tablo 4 ten.

  • bonjurkes  (26.07.13 03:28:26)
Aklıma gelen tek şey ilk 2 tercihin özel koşulları olması. Az önceki bir soruda yazılmıştı lise türüne göre ayrımlar falan olabiliyormuş sanırım. O tarz bir şey olabilir mi ? Bunun dışında temel sıralama mantığıyla girebiliyor olmalıydı 1.tercihe.

  • waboose  (26.07.13 04:00:16)
ösym kılavuzunu bir inceleyin tekrar. Bölümlerin yanında numaralar vardır, kılavuzun en sonunda o numaralarla ilgili bilgiler vardır. Baştaki iki bölümün numaralarında özel koşullar olup olmadığını da o şekilde görmüş olursunuz.

  • materyalist imam  (26.07.13 04:09:58)
ilk iki koşulda bkz. 49 var. O da kabaca şöyle diyor (copy paste için sori)

Bu programa Lise (Resmi ve Gündüz Öðretimi Yapan Liseler),
Özel Lise, Anadolu Lisesi (Yabancý Dille Öðretim Yapan Resmi
Liseler), Yabancý Dille Öðretim Yapan Özel Lise, Öðretmen
Lisesi, Anadolu Öðretmen Lisesi ve Çok Programlý Liselerin Fen/
Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler ve Türkçe/
Matematik Alan/Kolu çýkýþlý olanlar, Sosyal Bilimler Lisesi Türkçe
ve Matematik-Sosyal Bilimler Alan/Kolu çýkýþlý olanlar ve Fen
Lisesi, Özel Fen Lisesi, Askeri Lise, Teknik Lise (Erkek Teknik),
Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Teknik Lisesi (Erkek Teknik),
Motor Teknik Lisesi, Meteoroloji Teknik Lisesi, Endüstri Meslek
Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek
Lisesi, Gemi Yapý Meslek Lisesi, Motor Meslek Lisesi, Meteoroloji
Meslek Lisesi, Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi, Denizcilik
Meslek Lisesi, Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, Denizcilik
Endüstri Meslek Lisesi ve Deniz Astsubay Hazýrlama Okulu
çýkýþlý adaylar alýnacaktýr.

Kardeşimin tercih listesinde okul bilgisi ise

11033 - ANADOLU LİSESİ (Y.DİLLE ÖĞRETİM YAPAN RESMİ LİSELER) / 9008 - ALAN AYRIMI OLMAYANLAR

Kısaca listede ANADOLU LİSESİ (Y.DİLLE ÖĞRETİM YAPAN RESMİ LİSELER var ama alan ayrımı olmayan kısmını bilemedim. Listede bunla ilgili bir ibare yok ama kardeşim fen/matematik bölümü okudu lisede. Ama tercih listesinde okul bilgisi yukardaki şekilde yazıyor.

edit: koşuldaki fen/matematik vs ibaresi çok programlı liseler için geçerli olarak anladım bu saatte
  • bonjurkes  (26.07.13 04:16:20 ~ 04:18:46)
okul birinci kontejanı olayları vardı.onları hesaba kattınız mı?sadece bi fikir?

  • prilogy  (26.07.13 04:18:51)
prilogy onları hesaba kattık, ama taban puanları 334 ve 350 ile almış ilk iki tercihte de, o kadar büyük fark olmaz (414 ile) diye düşündük birincilerin özel tercih durumunda

  • bonjurkes  (26.07.13 04:20:36)
22 yaşından büyük olmama, 1.65 ten kısa olmama gibi antik kuntik şartlar da var. buralarda takılıp kalmış olabilir mi?

  • leadzeppelin  (26.07.13 04:22:25)
kendisi 95 li, boyu 1.65 ten kısa değil, kaldı ki boy ölçme analiz muhabbetlerini hiç bir yerde sormadı.

bonus olarak ekleyeyim, kendisi deniz harp okuluna başvurdu ama diş yamukluğundan elendi ilk basamakta, lakin o olay bu sonuçları eklemez diye düşünüyoruz, dişle ilgili herhangi bir şart yazmıyor sağlık koşullarında. zaten okula yerleştikten sonra sağlık muayenesi oluyormuş
  • bonjurkes  (26.07.13 04:24:01)
e kısa değil, tombikto da değilse evet saçma bir durum var bence de. itiraz edin yani bütün şartlar sağlanıyor.
amk sanki biz alacağız da okula amma didikledik.

  • leadzeppelin  (26.07.13 04:26:42)
fark olmaz olur mu?okul birinci kontejanı alt sıraladaki insanların üst sıralara yerleşmesine sebep olur.bu durumu internetten tekrar bi araştırın isterseniz.

  • prilogy  (26.07.13 04:30:57)
kendisi salya sümük ağladı bütün gece, zaten şimdi ikna ettik de yattı. İlk tercihine kesin gözüyle bakıyordu hem kendisi hem de dersanesindeki rehber hocaları.

Sonra bir arkadaşı arayıp şu tablodaki puanlara baksana senin aldığın puandan daha düşükler yerleşmiş diyince işin rengi değişti. İtiraz dilekçesi yazacaz ama gözümüzden kaçıp pişti olabilecek bir konu mu var diye de meraklandık bir yandan
  • bonjurkes  (26.07.13 04:32:22)
prilogy ilk tercihin alt puanı 334, kontenjan 98 (ve 98 kişi yerleşmiş gözüküyor), bu durumda kaç tane okul birincisi istese bu durum olabilir onu düşünüyorum.

ÖSYM nin yayınladığı tablolarda ayrıca birincilerin tercihleri gibi bir bilgilendirme yok, tek tablo taban ve tavan puanlar, başka bu konuda kaynak var mıdır ki?

edit

1. tercih için obk max : 299,89827 obk min: 273,56417 olarak gözüküyor yani obk (okul birincisi kontenjanı sanırım) puanları ile bizim puan arasında baya fark var.
  • bonjurkes  (26.07.13 04:35:21 ~ 04:38:58)
iyi de 3 tane okul birincisi kontenjanı var zaten. geriye 95 adam kalıyor ve çocuğun puanı bu 95 adamdan da yüksek.
tüm şartlar sağlanıyor dediğinize göre.
amk ösym senin.
  • leadzeppelin  (26.07.13 04:35:33)
görünüşe göre 49 ya da 135. şartlardan dolayı elemişler.

alan ayrımı olmayanlar değil de mf ya da tm olarak oraya belirlenmeliymiş sanırım. 135 te öyle yazıyor anadolu liseleri için.

edit: sorunu çözdüm.
11033 - ANADOLU LİSESİ (Y.DİLLE ÖĞRETİM YAPAN RESMİ LİSELER) / 9008 - ALAN AYRIMI OLMAYANLAR
kardeşinizin tercih listesinde okul bilgisi yanlış girilmiş.

doğrusu
11033 - ANADOLU LİSESİ (Y.DİLLE ÖĞRETİM YAPAN RESMİ LİSELER) / 1595 FEN BİLİMLERİ

şeklinde olmalıydı. ama bu şekilde olmadığı için ösym de bu tercihler için türkçe matematik ve sayısal mezunu şartı aradığından ve bunu sizin tercih listenize bakarak belirlediğinden sizi elemiş ilk 2 tercih için.
  • leadzeppelin  (26.07.13 05:04:10 ~ 05:17:15)
135 ini maddede herhangi bir uymayan koşul yok. 49. maddede ise Anadolu lisesi (yabancı dille eğitim) diye bir seçenek var.

Bu iki koşulda da ters olan bir durum yok sanki
  • bonjurkes  (26.07.13 11:21:03)
sizin olayın aynısı bi arkadaşıma oldu. bir sürü kişi var sanırım böyle mağdur olan. bazı fakülteler sadece fen öğrencilerini kabul ediyormuş, fakat anadolu liselerinde alan seçimi kalktığı için bu öğrenciler o fakültelere giremiyor sanırım. meb in bok yemişliği.

  • king lizard  (27.07.13 21:24:12)