[]

Erasmus Staj Hareketliliği Yardım

Merhabalar. Ben Odtü Endüstri Müh. son sınıf öğrenciyim. Önümüzdeki Eylül-Şubat arası Erasmus yardımıyla Avrupa'da staj yapmak istiyorum. Ama tabi ki herkes gibi ben de aynı soruna takıldım. Staj yapıcak yeri bulamıyorum. İsteğim ise daha önce Erasmus Staj Hareketliliğinden yararlanmış ya da yararlanan arkadaşları olan kişilerden staj yaptıkları şirketler ya da üniversiteler hakkında bilgi almak.

Tabi ki Avrupa'da gel şuraya ben sana ayarlarım stajı diyecek insanların da yardımına sonuna kadar açığım. :)

Şimdiden teşekkür ettim.

 
Büyük firmaların internet sitelerini buluyorsun.
Internet sitelerinden Careers kısımlarına giriyorsun.
Hedef olarak Internship seçiyorsun.
Hepsine sırayla bakıyorsun, sana uyanlara başvuruyorsun.
Sonra da dua ediyorsun.
  • roket adam  (24.07.13 21:58:09 ~ 21:58:24) 
Aslında bunu çoktan yaptım. Fakat maalesef olumlu bir dönüş olmadı.


  • nec12  (24.07.13 22:26:21) 
yeteri sayida yapmamissindir, kalifikasyonlarin yeterli degildir, cv zayiftir etc.

avrupada hele türkiyeden basvuruyor isen minimum 200 basvuru yap.
  • serabetan  (24.07.13 22:37:15) 
Kardeşim öncelikle sunu söyleyeyim, bulunmayacak şey değil sakin umudunu kaybetme ve çabalamaya devam et. Ben biraz tecrübeli biri olarak aklima gelen bazi yöntemleri yazayim.

1) klasik yöntem, şirketlerin sitesine girip staj için başvurmak. Bu yöntem genelde işlemez çünkü firmalar yabanci stajyer için calisma izni oturma izni uğraşmak istemezler. Ama söylendiği gibi onlarca firma yi denerseniz belki biri olur.

2) avrupada nereye gitmek istiyorsan o civardaki butun universitelerin akademik kadrolarina bak, 4. Sinifa geçtiysen daha önce AA aldiğin bir dersin yada calistigin bir alanin hocasina mail at. Sizden hic bir ücret beklemiyorum sadece sizinle su kadar sure calismak istiyorum. Masraflarimi Erasmus programi karsilayacak de. Ki bence bu en kolay yöntem, kim bedavadan calisacak adama hayir der ki. Üstelik çoğu ülkede üniversite calisanlari için calisma izni zorunluluğu bile yok, ornek Avusturya.

3) aiesec ve iaeste gibi olusumlarin vakti geçti mi bilmiyorum, onlardan staj ayarlayip Erasmus ofisine bu staji gösterebilir sin belki.

Özellikle ikinci seçeneği çok çok zorla. Akademisyenler acik insanlardir, illa ki birisi seni kabul eder.
  • comeonchick  (24.07.13 23:00:22) 
Son bir yöntem daha var ki o da eksi sözlüğü kullanmak. Avrupa da şehir basliklari yada firma basliklari altinda son zamanlarda girilmiş entry sahiplerine tek tek mesaj atabilirsin. Burada gerçekten iyi insanlar var ve sana yardimci olabilirler.

Eğer bir şekilde staj bulursan da bana haber ver :) iyi şanslar.
  • comeonchick  (24.07.13 23:03:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.