Excel VLOOKUP tuhaf hata

Vlookup sevdalıları,

lookup degeri=33
=VLOOKUP(B4;A13:B22;2) (A13:B22-->asadaki tablo)
=6 vermesi gerekirken 0 veriyor.
fakat tablo range'ini 43ün altındaki ikinci sıfıra kadar tutarsam doğru cevabı veriyor. nedir bunun olayı yahu?

1 1
9 2
12 3
14 4
23 5
32 6
43 0
0 0

"lookup degeri=32" demek istediniz sanırım. eğer öyleyse formülü =VLOOKUP(B4;A13:B22;2;0) olarak düzeltin.

  • mahallenindelisi  (13.03.09 11:17:53)
evet 6 vermeli ve denedim veriyor. veri tiplerinde falan bir sorun olmuş olabilir. yeni bir sheet açıp copy+paste yapmadan tekrar bir deneyin.

  • surprise  (13.03.09 11:22:13)
@mahallenindelisi
hayır B4=33 diye düşünün vlookup'un 33e en yakın değeri bulup karşılığını vermesi gerekiyor

@surprise
normalde tablodaki hucreler formullerden olusuyor. detayli baktım ama hepsi tam sayi.
baska bir sheete bastan elimle girdim degerleri ona ragmen ayni hatayi aliyorum hala?
veri tipi dediğiniz text,number vs sanırım ama clear formatting desem de ayni sorun devam ediyor.
0 input olarak girildiyse problem çıkıyor, yoksa hiç birşey girmesseniz doğru yanıtı veriyor.
  • manfool  (13.03.09 11:36:56 ~ 11:38:43)
Range_lookup true olduğu zaman yani sizin örneğinizdeki gibi, datanın sıralı olmasını istiyor aksi takdirde yamulabiliyorum diyor. help deki ilgili kısım;

The values in the first column of table_array must be placed in ascending sort order; otherwise, VLOOKUP may not give the correct value.
  • surprise  (13.03.09 11:53:38)
kesinlikle doğru.
ama kafamı karıştıran nokta şu idi eğer range'i ikinci 0 rowuna kadar tutsaydım gene doğru cevabı verecekti.
ama anladığım kadarıyla Vlookup approximate match'i baktığı data ile bir önceki ve bir sonraki rowdaki datalari kıyaslayarak emin oluyor.
Vlookupin bilmediğim bi noktasını aydınlattım kafamda istemeden iyi oldu :D
Teşekkürler.
  • manfool  (13.03.09 12:15:36)
Düşeyara (vlookup) formülünde eğer son kriter olarak "0"ı kullanmayacaksanız (formülünüz sayın mahallenindelisi'nin belirttiği gibi =VLOOKUP(B4;A13:B22;2;0) şeklinde olmayacaksa) arama yapılan sütunun sizin örnekte A sütunu) mutlaka küçükten büyüğe doğru sıralanmış olması gerekir. Ordaki 0'lar exceli yanıltıyor.

  • 44  (13.03.09 15:31:03 ~ 16:59:38)