canon eos 60d - vs 600d (video açısından)

yakın zamanda bir adet makine alacağım. aslında hemen her yerde 600d'ye ait çok güzel kampanyalar var, 3 lensli (18-55 kit, iki geniş açı vs.) 2200'e filan.

bir yandan da kaç yıldır 60d alayım filan diyorum biraz daha para verip. ki 2500-2600'e 60d body, 55mm 1.8 lens, bi geniş açı bir de kit 18-55 alınabilir gibi.

neyse. aslında sormak istediğim şey, video özelliği açısından ikisi de aynı mı bu makinelerin? 60d'nin daha iyi sanki öyle gibime geliyor. ama bir yandan da 600d de hassaslık vs birebir aynı 60d'de teknik özellikler okununca.

sizce 600d mi alayım, 60d mi? (sonuçta uzun süre kullanılacak. 60d sanki daha ben makineyim diyor, 600d biraz daha hafif plastik geliyor ayrıca)

eklemeyi unutmuşum, 60d'de videoda sanırım tam manuel ayarlar. 600d videosu bir tek netlik ve parlaklık ayarı mevcut.

e video için tabi 60d daha advanced. videoyu çekerken diyafram perde hızı vs gibi ayarlar yapılabiliyor. ama şöyle ki, normalde canon x0d serisi magnezyum alaşım gövdeyken, 60d ile bunu plastik yaptılar.

ayrıca 18-55mm eğer yeni çıkan lensi değilse tam bir çöptür!

geniş açı dediğiniz lens hangisi bu arada?

daha çok video için düşündüğünüz için diyorum, panasonic g2 ya da g3 ü de düşünebilirsiniz.
  • cedric tweedledee  (24.07.13 17:43:45)
Almak istedigin lensleri tam anlayamadim.makinayla neler cekiceksin? Bende 60d-tamron 17-50 2.8 var. 17 bile bizim makinalarda genis olmuyor crop faktoru yuzunden.

  • fatal error  (24.07.13 17:52:10)
600D kullanıcısıyım, arkadaşlarımda 60D, 5dmkII falan var hepsini kurcaladım. Video açısından 550D-600D-650D-700D-60D hepsi aynı. Sadece full sensör olan 5D ve 6D farklı, 600D'nin 400 isoda verdiği greni 5Dmk2 1600 isoda anca veriyor. Ama zaten onu düşünmediğinize göre 600D'den devam edeyim.

600D'de de tam manuel. Shutter speed ve exposure'ı kastediyorum. 60D'de kelvin ayarı var(beyaz dengesinde), 600D'de yok.(ben magiclantern firmware'i kurdum, artık var :)

Genelde fotoğrafı ilgilendirecek şeyler 60D'de daha fazla mesela:
60D'de dijital su terazisi var, 600D'de yok.
60D'de küçük boyutlarda raw çekme var(2mp,4mp vs.) 600D'de sadece 18mp raw çekebiliyorsunuz daha aşağısı hep jpeg.

60D saniyede 5 fotoğraf çekebiliyordu sanırım, 600D 3.7 foto.

60D'nin sağ üstte ekranı var shutter'ı vs gösteren, ayrıca 4 tane hızlı ayar düğmesi var. 600D'de yok.(iso düğmesi var yine)

60D uhs-I kartları destekliyor(class10'un daha üst hızı), 600D desteklemiyor ki en üzüldüğüm şey bu oldu. Mesela magiclanternde daha yüksek bitrate ile video çekebiliyorsunuz, greenscreen vb. işlerde iyi olur benim makinada 1.4x'ten sonra takılıyor, 60D'de uhs-I kartla 2 küsür x'e kadar çıkıyor.

Genel olarak, özellikle Magiclantern'i kurarsanız(hatta kurmasanız bile) video için pek bir fark yok. Fotoğraf için de prestij açısından 60D daha iyi. Diyelim bir fotoğraf işi aldınız, saniyede çektiği fotoğraf sayısı, daha büyük gövdesi 60D'yi daha öne çıkarıyor fotoğraf kaliteleri aynı olsa bile.(evet aynı)

Ben sadece video için kullanıyorum, 600D'mi seviyorum. Daha üst birşey alacak olsam bu 600-60 vb. serileri geçip fullframe 5D ya da 6D almaya çalışırım. ;)

umarım yardımcı olmuşumdur.

edit: ha bu arada, iki cihaza da harici mikrofon takılıyor, ikisinde de dipses sorunu oluyor. Magiclantern kurarak bu aşılabiliyor ama henüz ses ayarları 600D'ye gelmedi. 60D için olan magiclanternde var.
  • rodriguez2  (24.07.13 17:55:17 ~ 18:04:05)
Ben 600d'yi öneririm. Dayanıklı olması bir yana, gerçekten tatmin edici bir kalitesi var. Sadece hareketli görüntü kaydında bazen sonuç kişiyi tatmin etmeyebiliyor. 60D'de de bahsi geçen durumun olup olmadığı konusunda pek fikrim yok açıkçası.

Ayrıca 18-55 lens için "çöp" ifadesi kullanan arkadaşımız beni şaşırttı. Yokluk zamanlarımızda ne haberler, ne belgeseller çektik biz o lensle ve gayet de amacımıza hizmet etmişti. Burada da 600d ve 18-55 "çöp lens" ile çektiğimiz bir kısa film çalışması mevcut. Buradan sonucu kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Orman sahnesinde yeşil filtre kullanıldı. Bu sebeple o sahne görüntüsünde biraz kayıp mevcut.

www.youtube.com
  • timburton  (24.07.13 17:57:26 ~ 17:57:51)
yoklukta gideri olması o lensi iyi yapmıyor ki :)

en dandiğinden 50mm f1.8 ile karşılaştırdığınızda bile (video çekecekseniz bir eşy diyemem çünkü o konular hakkında çok bilgili değilim) dağlar kadar farkı anlayabiliyorsunuz ki, sadece şu nedenden ötürü bile canon yeni bir 18-55mm lens piyasaya sürdü. ben bu tarz işlerin prime lar ile yapılmasından yanayım. tabi fotoğraf da sinema da bütçe meselesi. ben de ekipmanım yoksa, elimdekiyle yetinmek durumda kalırım, ama elimdeki ekipmanı yükseltebiliyorsam keisnlikle bu yola girerim.

ayrıca 17mm geniş olmuyor diyen arkadaşa istinaden, 17mm aps-c de 27mm ye denk bir görüş açısı veriyor ve bu da wide angel yani geniş açı oluyor.
  • cedric tweedledee  (24.07.13 18:43:20)