Midede Sindirim

Normal şartlarda midede sindirim ortalama ne kadar sürer? Midemde bir sıkıntı var birkaç yıldır sürekli çekmekteyim. Genelde akşam 9 gibi yemek yerim ve her gün gece 12-1 gibi midemde yanma ve sıkışmalar olur. Ekstradan midemin aslında sindiremediğini fark ettim yiyecekleri. Belli başlı bir şey yok her yemekten sonra oluyor. Midedeki sindirim enzimlerimin doğru çalışmamasından olduğunu düşünüyorum. Çünkü yemekten 4-5 saat sonra hala midemde yediğim şeyler varsa ve hiç sindirilmemişse bu ancak böyle açıklanabilir diye düşünüyorum. Ağızdan gaz çıkarma yani geğirme eylemiyle beraber bazen ağzıma midemden yiyecekler geliyor. Akşam yediğim yemek aynen duruyor arkadaş bu nasıl olabilir. Normal midir değil midir? Değilse ne yapılmalı sıkıntı nedir?

yemeğin ağzına gelmesi reflü belirtisi.çok önemli bu.gastroentoroloji bölümüne git.

  • rock n roll  (22.07.13 01:53:23)
@rock n roll

gittim endoskopi sonucu gastrit çıktı ve ilaçlar verildi. kullanmaya başladıktan 2 hafta veya 1 ay kadar sonra vücut bağışıklık kazanıyor ve tekrar başlıyor. ilaçlar fayda etmiyor
  • pek vokal  (22.07.13 01:55:17)
bende de gastrit var.yemek yeme saatini biraz aşağı çekmen lazım.

  • rock n roll  (22.07.13 01:56:38)
yıllar yıllar önce bir biyolog 8 saate kadar sürebiliyor demişti diye hatrlıyorum yamulmuyorsam.

  • mutevazi  (22.07.13 01:57:53)
@rock n roll

yemek yeme saatiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum. bir dönem deneme amaçlı 7 en geç 8de yedim akşam yemeklerini. fark etmiyor
  • pek vokal  (22.07.13 01:57:54)
@freekara

evet özellikle et ve haşlanmış yumurtadan (2 adet) yediğimde midem felaket oluyor. birisi hatta sen protein zehirlenmesi geçiriyor olabilirsin dedi ama sıradan bi vatandaştı
  • pek vokal  (22.07.13 02:00:28)
ben de yemek yeme saati ile ilgili olduğunu düşünüyorum. midenle ilgili sindirim problemi yaşıyorsan saat 5'den en geç 6'dan sonra yemek yemeyeceksin. bir de önemli olan tıka basa karnını doyurmadan sofradan kalkmak. o son lokmayı yemeyecen işte:) ayrıca yemek yedikten sonra akşam kısa bir yürüyüş yaparsan sindirimin kolaylaşır. babaanneler gibi konuştum ama idare et, bunların hepsi denenmiş %100 çalışıyor, kesin bilgi.

  • theripperknownasjack  (22.07.13 02:03:19)
@theripperknownasjack

bunların hepsini saat 5-6 hariç denedim zaman zaman. evet bazen faydalı ama bi süre sonra tekrar başlıyor. ben anlamadım benim vücut nasıl çalışıyor. tavsiyeler için teşekkür ederim
  • pek vokal  (22.07.13 02:04:42)
@freekara

dahiliyeye gitmiştim ama sanırım oraya da gitmem gerekecek. yalnız gittiğimde de fark etmiyor. hepsi birer ilaç yazıp gönderiyor. dinlemiyorlar bile bence
  • pek vokal  (22.07.13 02:08:14)
endoskopi yapıldı mı?

  • rock n roll  (22.07.13 02:09:46)
@rock n roll

evet doktorun dediğine göre gastrit ama raporda antral gastrisit çıktı
  • pek vokal  (22.07.13 02:10:45)
Eger ilaclar faydali olmuyorsa gastrit agirlikli olarak strese baglidir.
Yemek sindirimi de bildigim kadariyla yedigin seyle fazla alakali degil. Ne yersem yiyeyim bazen midemin sindirmesi 2 gunu bulabiliyor. Doktor doktor gezip bi caresi vardir diye dusundum ama hepsinin dedigi ayni sey. 'Stres yapma, alkol sigara kullanma, cay kahveyi azalt, hamur isi yagli salcali baharatli yeme, gaz yapici yiyeceklerden uzak dur' kisacasi ot gibi yasa. Iyilesmessin ama az da olsa seyreklesir gastrit sancilarin.

  • prinkipodelisi  (22.07.13 03:55:40)
mide boşalma hızı 13 dk olan da 354 dk olan da gördüm (küsüratlı atmıyorum, birebir gördüğüm sonuçlar)

öncelikle gastrit ilaçlarına vücut bağışıklık kazanmaz. eğer ilaçlar etki etmiyora başka grup ilaca geçmelisiniz. özellikle de arkadaşların dediği gibi yanına bir antidepresan eklenirse daha iyi olur. doktor dinlemiyor etmiyordan önce doktorun verdiği diyeti ve ilaçları kullanın. bunlar "hiç" etki etmiyorsa tekrar gidin ve tekrar anlatın. hayatımda görmedim "ya ben bişey dicektim ama" diyenin sözünün kesilip kapı dışarı edildiğini
  • la noix  (22.07.13 07:52:59)