moralim çok bozuk, kedi gözünü kanattı :(

daha önce şu duyuruyu açmıştım eksiduyu.ru

kediyi veterinere götürdüm, adını öğrenemediğim bir büyük şişeden şırıngayla ilaç çekip verdi sabahları 4-5 damla damlat gözüne dedi, bir de opticlox diye bir krem verdi bunu da akşamları sür dedi.

cuma gününden beri kullanıyoruz ilaçları bugün üçüncü gün, az önce kremini sürdüm, hiç yapmadığı bir şey yaptı gözünü kaşıdı ve kanattı :( büyük pet şişeden keserek boyunluk yaptım şimdilik idare etmesi için. gözü sulanıyor ara ara başka ne yapabilirim aralarda çaylı pamukla silsem işe yarar mı? veteriner kediye dokunmadı gözünü incelemedi bile öyle uzaktan görüp ilaç verip yolladı, o yüzden aynı yere götürmek istemiyorum, başka götürebileceğim de yer yok :(

2 gündür yemek yiyip hemen uyuyordu, bugün biraz kendine gelmiş gibiydi.
gözü düzelir mi, düzelmezse alınması mı gerekir, başka ne yapabilirim? aramızda veteriner varsa ya da veteriner tanıdığınıza bu duyuruyu iletin, lütfen yardım edin.

cumartesi günü çektiğim resimleri:
k1307.hizliresim.com
r1307.hizliresim.com

bugün kanattıktan sonra çekilen :(
j1307.hizliresim.com
r1307.hizliresim.com

şu andaki durumunda kedinin gözüne bir şey yapamazsınız.
daha doğrusu veteriner bir şey demeden yapamazsınız.

çay banyosu genelde kedinin gözünün dışındaki çapakları temizlemek ya da çizikleri yumuşatmak vs için kullanılır.
bu göze yapılmaz.

gözü büyük ihtimalle düzelmeyebilir.
eğer düzelmezse mutlaka alınması gerekir, çünkü bu şekilde yaşaması tek gözle yaşamasından çok daha zor olur.
ayrıca enfeksiyon vs gibi tehlikelere hep açık olur.
o yüzden genelde iyileşmeyen/kullanılamaz durumdaki gözleri almayı tercih ediyorlar.

eğer gözü alırlarsa hiç panik yapmayın.
benimkilerden de birinin bir gözü alındı.
sokakta gözü enfeksiyonlu bulmuştum, düzelmedi diye aldılar.
inanın diğerlerindan çok daha hareketli, her yere de tırmanıyor, yani yaşamını etkileyen hiçbir şey olmuyor.
o yüzden panik olmamaya çalışın.

boyunluk fikri çok iyi.
keşke veteriner biraz adam olaymış da kendi taksaymış.

özelden bir mesaj yollayacağım, okursanız sevinirim.

veteriner fakültesi varsa götür elbette, ne ala.
ama sıradan veterinerler de yapabileceklerini yaparlar, yapamazlar diye bir şey yok.
uzaktan bakıp ilaç verenlerden bahsetmiyorum tabi. :)
  • blatta hiberna  (22.07.13 00:07:31 ~ 00:08:29)
@ryze pek tepki vermiyor, ilacını sürerken gözünü kapatmaya çalışıyor ama sanırım gördüğünden değil :(

  • yue  (22.07.13 00:09:25)
kütahyanın simav ilçesindeyim, kütahyaya iki saat uzaklıkta ama Uşak'a bir saat :(

  • yue  (22.07.13 00:11:34)
mesaj yolladım.

kütahya'da evet yapamazlar da, istanbul'dakiler için geçerli değil söylediğiniz.
çamaşır telinden köpeğe yürüteç yapan veteriner biliyorum.
o gözde de öyle ahım şahım bir şey yok, haftada kaç kez karşılaştığımız sorunlar bunlar.

en kötü ihtimalle alınacak, panik yaratmayın.
  • blatta hiberna  (22.07.13 00:11:44 ~ 00:13:38)
@ryze arkadaş bir veteriner numarası verdi, yarın onun yönlendirmesine göre gerekirse bursaya götüreceğim artık kedicik iyileşsin de, onu öyle görünce çok panik yaptım, teşekkür ederim cevaplarınız için.

  • yue  (22.07.13 00:24:59)