Interrail için bütçem?

Merhaba arkadaşlar. 8 Ağustos'ta Interrail'e çıkıyorum, bütçem 1600€. Bu paranın içinde hostel masrafları yok, onlar için ayriyetten 1100 lira ayırdım. 15 ülke gezeceğim ve toplam 1 ay sürecek. Ortalama düşünmenize yardımcı olmak için ülkeleri de yazıyorum. -İsveç-Norveç-Danimarka-Almanya-Çek Cumhuriyeti-Hollanda-Belçika-Fransa-İspanya-İtalya-Slovenya-Avusturya-Slovakya-Macaristan-Sırbistan-Türkiye.

Bu 1600€ içinde yalnızca o ülkelerde harcayacağım giderler olacak. Yemektir, gezmedir, toplu taşımadır falan. Uçak ve interrail biletim zaten alınmış durumda.

Fikirlerinizi bekliyorum.

cok bile.

  • caylakoldukeyhalkımunutmabizi  (18.07.13 21:04:15)
fazla bile.

  • durbikonusucaz  (18.07.13 21:08:48)
gayet yeterli. Bence rotaya sadık da kalma. Adeta müze gezmeye gitmiş gibi avrupa'yı gezmek çok sıkar seni veya bir zaman sonra düşündüğünde "yahu istediğim gerçekten böyle bir gezi miydi?" diye sorabilirsin kendine. Macera yarat kendine. Bir hostel tanıştığın insanların peşine takıl mesela :)

  • dusunuyorumoyleysevurun  (18.07.13 21:11:36)
Çok teşekkürler, yetmez falan diye içime çok fena bir kurt düşmüştü. Peki 600€'ya iPhone 5 alsam, geriye kalsa 1000€, o yeter mi peki?

Rotaya sadık kalmam gerekiyor dostum, çünkü bütün hostel rezervasyonlarını yaptım ve 11 Eylül'de Sırbistan'dan Türkiye'ye uçağım var. Yetişemem kalırım oralarda falan :))
  • ateslizenci  (18.07.13 21:15:58)
iphone alma.

  • king lizard  (18.07.13 21:19:08)
bir ay hostel icin 1100 tl az olmus yalniz? euro'ysa tamam da.

diger butce de fazla degil ya bence ideal. ben de gunde 50 hesapliyorum genelde ortalamada. bunu yapamadigin cok yer olacak gerci ama dengelenir o.
  • sendelemeden  (18.07.13 21:20:20)
Avrupa'da Iphone daha pahalı.

  • adoramer3ku  (18.07.13 21:21:15)
galeri.uludagsozluk.com

İş seyahati gibi olmuş panpa. Ben de aynı kafadan gidecektim de iyi ki ilk üç hosteli ayırtmıştım sonra kafama göre takıldım, yine de beklediğimin yarısını bile alamadım. =/
  • dusunuyorumoyleysevurun  (18.07.13 21:24:48 ~ 21:25:08)
Ben de iPhone alırsam yetmeyeceğini düşündüm fakat size de bir sorayım dedim. İphone almıyorum o zaman.

Avrupa'da iPhone çok daha pahalı değil, Çek Cumhuriyetinde vergi iadesiyle birlikte iPhone 1413 liraya geliyor.

Hosteller de booking.com'dan yaptım rezervasyonlarımı ve 1100 tl dedi hepsine. Orta Avrupa'daki hosteller akıl almaz derecede ucuz. Mesela Budapeşte'de şehir merkezınde 6 kişilik karışık yatakhanedeki bir yatak gecelik 9€. En pahalı hostel ise Roma'da, o da 3 günlük hostele 214 lira biçti.
  • ateslizenci  (18.07.13 21:26:06)
birader, ben geçen yıl hostel masrafları dahil bir aylık interrailda 1200 euro harcadım, hostel hariç 1600 euro diyosun. napıcan o kadar parayı çok merak ettim.

ekleme: o kadar parayla gezin interrail olmaktan çıkar, biraz backpacker fakirliği çekmen lazım, canının her istediğini yiyememen lazım, gittiğin her şehirde önce süpermarket araman lazım :D

ekleme2: şimdi okudum, bütün hostel rezervasyonlarını yaptırmışsın. sen bilirsin ama bu cidden interrail ruhuna biraz aykırı olmuş, garantici davranmak iyidir tabi ama yine de rotanı şimdiden kesinleştirmen seni yolculukta üzebilir. belki bir şehri çok seveceksin, belki bir şehirde yeni insanlar tanıyıp onlarla bir gün bile olsa fazla geçirmek isteyeceksin. o zaman planın berbat oluyor işte. neyse, sen bilirsin ama 1600 euroyla rahatın dibine vurursun.
  • sagopa kajmer mahlas kafkef  (18.07.13 21:26:31 ~ 21:32:56)
bence de rota için çok plan yapma. kalacak yer için arada couchsurfing dene.
para fazlasıyla yeter. keyfine harcarsın bol bol.

  • albertini  (18.07.13 22:16:26)
ben 3te biriyle 1 ay interrail yapmıştım 16 yaşımdayken, gece trenlerini kullanırsanız hem zamandan hem paradan tasarruf edersiniz. iphone alsanız da yetmeli.

  • erostrada  (19.07.13 10:07:36)