sigorta girişi

haziranın 24 ünde çalışmaya başladım. yaklaşık 1 hafta sonra sigortayla ilgili bi işlemler yaptılar galiba emin değilim.(nüfus cüzdanının fotokopisini aldılar falan). biraz geç kaldı sigorta. geriye dönük yapılmış olma ihtimali olabilir mi? ve de ben şu an nette sgk adresinden sorguladığımda göremiyorum, ağustos başı çıkar falan dediler doğru mudur?

işveren 1 hafta sonra işe giriş tarihini 24 haziran olarak giriş yapabilir. belli bir güne kadar geriye dönük yapılabiliyor sonrası cezalı tam gün sayısını bilmiyorum.
şu anda göremezsin muhtemelen o muhasebecinin SGKya ne zaman bildirimde bulunduğuyla da alakalı ama 1 ay geçmeden sisteme girmiyor genelde- kendi tecrübeme göre.

  • niye ama  (18.07.13 16:26:35)
ağustos'ta görebilirsin işe giriş tarihini. yalnız 1 ağustos değil. tahakkukları ayın kaçında veriyor sizin muhasebeci bilemeyiz. muhasebeciden muhasebeciye fark ediyor.

aklında bulunsun, işten ayrılırken godoşluk yaparlarsa, "bunlar benim sigortamı bir hafta geç başlatmış" diye sgk'ya şikayet edebilirsin.
  • evet  (18.07.13 17:08:46)
sigorta primleri yani girişler ve normal primler her ayın 22sine kadar verilmek zorundadır. 22 sine kadar çalıştığın şirkete bağlı günü. benim şirket tam 22 sinde veriyor.

  • artci sarsinti  (18.07.13 18:28:52)