ekonomiden anlayan beri gelsin

şimdi amerikan merkez bankası durmadan para basıyor, veriyor piyasaya 2008'den beri. peki neden bunların enflasyonu hâlâ yüzde 1.5'lar civarında, ben anlamadım bu işi

edit: yoksa bastıkları para bizim gibi gelişen piyasalara geldiği abd'de durmadığı için mi?

sürekli para bastıklarını nerden öğrendin? eğer öyleyse ve yükselmediyse, bu parasının ne kadar değerli olduğunu, dünyadaki konumunu gösterir. ama bu amerika bile olsa mümkün değildir benim gördüğm teorik ekonomilere göre

  • nurtenin yegeni leyla  (17.07.13 18:45:28)
her basılan para enflasyon oluşturmaz, karşılıksız basılan para enflasyon oluşturur.

  • bodah  (17.07.13 18:52:44)
FED para basıp bankalara borç veriyor, daha sonra bankalardan daha yüksek faizle geri alıyor.

theeconomiccollapseblog.com

This explains why all of the crazy money printing that the Fed has been doing has not caused tremendous inflation yet. Most of the money has not even gotten into the economy. The Fed has been paying banks not to lend it out.

ps. tikimi isterim
  • spankenstein  (17.07.13 18:56:44)
ABD karşılıksız para basıyor ama para yurt içinde değil bu nedenle enflasyon oluşmuyor sanırım. Kesin bilgi değil.

  • soft  (17.07.13 19:08:09)
çünkü amerikanın parasının her yerde karşılığı var. türkiye'de basılan para, türkiyede kalıyor. amerikanın bastığı parayı tüm dünya kullanıyor.

avrupa birliğinin tek paraya geçmesinin sebebi de aynı.
  • kamera motor  (17.07.13 19:10:05)