üniversite tercihi

merhaba arkadaşlar. amcamın oğlu bu sene üniversite sınavına girdi ve mf4 puanında 90 bininci sıradaymış. kendisi muş'un bir köyünde yaşadağından tercih konusunda kimseyede danışamıyor. bana sordu ama bende bu işleri bırakalı 10 yıl oldu artık pek bilmiyorum hangi meslekler revaçta hangilerinde iş sıkıntısı var. kendisi mühendislik istiyor dediğine göre afyon inşaat veya mekatronik yazacakmış. tercih konusunda yardımcı olabilecek var mı acaba?

soyle soyleyeyim. 80-100 bin arasinda tercihlerini yapsin.

simdi suraya bakiyorum, siz de bakin: www.dogrutercih.com

basari sirasina 90bin yazdim. ust sinir 80bin alt sinir 100bin olacak sekilde % degerleri de girdim.

karsima sunlar cikti, siralamasi iyiden kotuye dogru:
hasan kalyoncu (antep) - bilgisayar muh (tam burslu)
suleyman demirel (isparta) - elektronik muh
selcuk - makine muh
yalova - endustri
pamukkale - insaat (ikinci ogretim)
9 eylul - sehir planlama
pamukkale - elektronik (ikinci ogretim)
dicle - elektronik
sakarya - bilgisayar (ikinci ogretim) *bu bolum epey taninmistir.
firat - insaat
anadolu - kimya muh(ingilizce)
itu - cevher hazirlama muh (*bunun bu sirada olmasi kacirilmaz firsat)
gaziantep - makine
gazi - metalurji muh(ingilizce) (* bu da iyimis)
trakya - bilgisayar
sakarya - elektronik (ikinci ogretim)
kocaeli - kimya muh (*bu da onemli, ise girme imkani yuksek)
sakarya - makine (ikinci ogretim)
suleyman demirel - insaat (2. ogretim)
inonu - bilgisayar
celal bayar - bilgisayar (ingilizce & 2.ogretim)
itu - jeoloji muh
itu - maden muh

ben olsaydim itu'leri ilk siralara yazardim.
  • idearch  (17.07.13 12:51:55)
inşaat veya makine yazsın, özel sektöre iş bulmazsa devlete girmek daha kolay bunlarda, sonradan pişman olmasın

  • srtm  (17.07.13 14:47:47)
anadolu da ingilizce okuması pek matıklı değil eğer ingilzce altyapısı yoksa çok zorlarlar 3. senesini okuyan arkadaşlarım var hazırlıkta.

  • justinho26  (17.07.13 15:22:17)