istanbul'da gezilecek yer

yine çok bayıcı bir soru ile karşınızdayım. istanbul'a ilk kez geliyorum. mağaradan yeni çıktım anlayacağınız. gezip görülecek yerleri , başlıca tavaf edilecek yerleri şöylecene bir yazar mısınız?

o kadar cahilim, lütfen ayasoyfa'yı yazarken bile (bunu da biliyordur yazmayayım) diye düşünmeyin yazın.

ha bi de specialleriniz varsa, özel güzel yerler yazın, baya bir turlayacağım anlayacağınız.

müze,cami,saray, sergi, sanat galerisi, arkeoloji, manzara, yakamoz, simge yerler vs olabilir.

öncelik sıralaması yaparsanız şukela olur, hepinize sevgi ve saygılarımla.

nereden başlayacağını bilemiyorsun sanırım. beyazıt başlangıç noktan olsun. kapalı çarşı'ya gir çık, 1-2 dolan sonra tramvay yolunu takip ederek sultanahmet - ayasofya ikilisini gör. meydanda takıl, topkapı sarayı'na girip gez. yerebatan sarnıcı da ilginç biraz. gülhane parkı'nı gör. ordan sirkeci'ye in. hacıbekir'den lokum alıp eminönü'nden karaköy'e geç. istiklal caddesi, beyoğlu falan derken enerjin tükenir zaten. ilk gün böyle olabilir.

  • zgrydn  (16.07.13 19:33:46 ~ 19:34:13)
ilk gün dendiği gibi sultanahmet bölgesini gez dolaş. akşam gene o civarda takıl. ramazanda güzel olur o bölge. oruçlu olup olmaman mühim değil. farklı bir havası oluyor. ertesi gün taksim-galata bölgesini gezebilirsin. anadolu yakasına da bir uğramakta fayda var bence. kadıköy-moda tarafı da görülmeli bence.

  • telewizyon sehpasi  (16.07.13 19:39:56)
boğaz turu yap ama ortaköy'den 1 saati 10 tl eminönünden 2 saati 10 tl. aklında olsun.

  • ykyt  (16.07.13 21:06:03)