Yeme Icme Sektoru

trend bi semtte (asmalimescit, bebek..) musteri kitlesi oturmus, doluluk orani iyi bir restaurant (bebek kitchenette veya midpoint mesela) ayda net ne kadar kar yapar? yani isletmecisinin cebine ne kadar para girer? bir de boyle bir restaurant acilacaksa kac ayda veya yilda breakeven noktasina gelir? kurulus maliyeti falan nedir yani?

aylık en az 20-30 milyar kar etmeyen bir yeri açmazlar o kadar masraf yapıp. elimde izmirde birkaç mekanın gelir gideri ile ilgili evraklar var. birisi 15-20 kar ediyor. diğerleri de 20 nin üzerinde. bu kadar kar ile ne yapıyor derlerseniz. arada bir yüzlerce milyar verip mekanı yeniliyorlar. bazı kopnularda nanılmaz rüşvet veriliyor (sigara içilmesine izin, içki ruhsatı, gece geç saatlere kadar açık kalma, gürültü kirliliği vs). bir de buraların ruhsatı bazı kişilerin 2 dudağı arasında. her an ruhsat iptal edilebilir bir durumdalar. o yüzden insan ilişkileri, siyasi tanıdıklar, rüşvet olmazsa olmazı.

  • ground  (15.07.13 12:42:37)
forum istanbul dilek pastanesi aylık 150 bin tl cirosu varmış, masraflar da düşünce aylık 50-60 bin tl para kalıyormuş.

  • bavyerali  (15.07.13 15:11:41)