evren zaman big bang konulu sorular

şimdi koskoca hawking abimiz bile diyor ki big bang'den önce neden sonuç yoktu ve hiçlik vardı. big bang oldu ve her şey bilimsel bir şekilde var oldu. big bang'den sonrası gayet mantıklı eyvallah ama bir öncesi olmak zorundaymış gibi.
hani zaman var olmadığı için yaratıcı da var olamaz vesaire filan. ama nasıl hiçlik birdenbire patladı ve bildiğimiz anlamı ile her şey var oldu. çıldıracağım lan. nasıl?

hiclikten kuvvet dogdu.

  • lorenzen  (15.07.13 04:57:28)
ulan o patlama için bile bir şeyler olmalı bence. çat diye nere patlayacak. kafa yetmez aga bunları anlamaya.

  • 1 saat bende 50 dolar  (15.07.13 05:03:58)
big bang bir teori ve kanıtlaması zor. ama elimizeki en iyi teori. ondan öncesini bilmek ise daha da zor bir olgu.

başka teoriler de var, big bang ile çelişen veya çelişmeyen. big bang'in sadece gözlemleyebildiğimiz evrenin başlangıcı olduğunu ama her şeyin başlangıcı olmadığını söyleyen teoriler de var. iki evrenin çarpışması, daha büyük evrenler içinde olduğumuz bir cep evreni, paralel evrenler, gözlemlenemeyen ve bildiğimiz fizik kurallarından farklı evrenler, farklı boyutlar derken nerde olduğunu şaşırıyor insan.

çok geniş ve birçok teorinin olduğu bir konu. işin içinden çıkmak zor. ama okuyup araştırınca çok şey öğrenirsin.
  • ermanen  (15.07.13 06:51:48 ~ 06:52:49)
  • patik  (15.07.13 08:53:47)
zaman yani "önce-sonra", mekanla birlikte var. mekanin olmadigi durumda zamandan soz edilmiyor. yani big bang, mekanin baslangici ise o andan "önce" diye bir sey yok. zaman da o "patlama" ile baslamistir.

  • hicazkar  (15.07.13 11:10:11)
big bang evrenin genişlediğinin keşfedilmesinden sonra ortaya atılmış bir teori diye biliyorum. Ondan öncesi için bilimsel birşey ortaya konamıyor. Okuduğum bir teori, evrenin genişlemesinin durup sonra büzüşmeye başlaması ve en son big bangin tekrar yaşanması şeklinde idi.

Belki evrenimiz çok büyük başka bir şeyden kopan küçük bir parçadır. Belki çok gelişmiş bir uygarlıkta yaşayan bir çocuğun boş zamanlarında yazdığı bilgisayar programında yaşayan şeyleriz :)
  • spankenstein  (15.07.13 15:47:31)
biz anlayamadığımız için hiç oluyor. belki de bigbang dediğimiz olay 4 boyutlu başka bi dünyada olan bişey sonucu gerçekleşti. yani zaten olan bi evrenin içinde biz olmuş olabiliriz. biz sadece kendi fizik kurallarımızın olduğu olayları ve zamanı anlayabiliyoruz. 2 boyutlu bi dünya olsa onlar da bizi anlamazdı.

  • ergenpezeveng  (10.07.15 23:02:42)