kimya mühendisliği

çevremde bu bölümü bitiren 2 insan var. ikisi de epey iyi kazanıyor. ama özellikle internette okuduğum yorumlar ve danıştığım insanlar ciddi iş sıkıntısının olduğunu ve bu mesleğin artık bittiğini söylüyor.

sizce de öldü mü? talep dengesi bozuldu mu? boş sıkma değil sektör içinden gerçekçi cevap gelirse süper olur. teşekkürler.

ne okursan oku, hiç bi meslek bitmiş sayılmaz. ama kimya mühendisliği de okursan hatta ne okursan oku artık yüksek lisans şart gibi. devir değişiyor (yükselmek , rekabet, kendini geliştirmek vs)

o yüzden bi işte başarılı olmak için, önce severek okumalı, severek işini yapmalısın ve zaten para gelir sonra.

örneğin, kimya mühendisliği okursun, pazarlama yüksek lisansı yaparsın, o ara bi ilaç şirketine girersin, pazarlama departmanında çalışırsın.

değişir yani bu;

ama kıssadan hisse, okuduğun okul/şehir/iş olanakları imkanını iyi seç. bunun stajı var gibi. örneğin, sanayi bölgesinde kimya mühendsiliği okursan daha rahat edersin.
  • raki masasinin degismez adami  (14.07.13 22:11:44)
Ölü meslek. Talep fazlası arz var. Uzak durulmalı.

Kimya mühendisiyim.
  • devilred  (15.07.13 00:44:53)
türkiye gibi kimya ve ilaç endüstrisinin düzgün oluşmadığı ülkelerde maalesef kan kaybeden meslektir. ilaç firmalarının üretiminde-otomasyonunda-satışında-kalite kontrolünde çalışabilirsin ama çok mezun var topu topu 10 ilaç firması var. arge yok zaten. ayrıca 10 yıldır arge mühendisi olarak çalışan kimya mühendisine 1400 tl maaş teklif etmiş bir kimya firması.

  • gates  (15.07.13 00:58:29)