makine mühendisliği mi bilgisayar mühendisliği mi?

puanım iyi bi üniversitede bilgisayar okumaya yetmiyo.
odtü kıbrıs'a yüzde yüz, sabancıya yüzde yirmi beş girebiliyorum.

ama yıldız makineye puanım yetiyo. iş olanakları olarak bilgisayar çok önde biliyorum ama makinenin durumunu nasıl görüyorsunuz? bu üniversite ve bölümlerden hangisini önerirsiniz?

sabancı türkiye'deki en iyi üniversite de arkadaşım kafan çok karışık senn.

bi kere sabancı'da makina müh diye bi bölüm yok. mühendislik fakültesini seçiyosun ardndan 2. sınıfta seçiyosun hangi bölümü okumak istediğini. senn ne demek isteediğini anlamadım.

ayrıca ytü makina'dan mezun biri iş bulur sorun olmaz ama makina ile bilgisayar çok farklı 2 disiplin ve hiç ortak yanı yok.

2nde de iş olarak sıkıntı çekmeyeceğinden bence hangisini istiyosan o bölümü oku yoksa makina'yı sevmeyen ilgi duymadan okumaya çalışan biri için üniversite yılları zulüm olur.
  • akşemsettin  (14.07.13 20:13:19)
bir arkadaşım farklı şirketlerde-fabrikalarda çalıştı makine mühendisi olarak. bir tanesinde bildiğin demir kestirmişler adama. normal işçinin yapması gereken işi buna yaptırmışlar. şaka gibi ama gerçek. tabi arkadaş sonra işi bıraktı falan.

ben olsam bilgisayar okurum makine hem zor hem de ilgimi çekmiyor. bilgisayar farklı bence...
  • pek vokal  (14.07.13 20:17:54)
@akşemsettin

sabancının kayıp torunu sanırım en iyi üniversite sabancıymış...
  • hepta  (14.07.13 20:20:15)
hepta

boş boş konuşma kazanamadın diye bok atıosun. dün lys'ye girdin bugün ünilerin kalitesi hakkında atıp tutuyosun.

@oradaboss...

sabancıya sen de nasıl bi araştırma yaptın anlamadım fakat sabancı'da makina müh bile yoktur.

Mühendislik
Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik
Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği
Elektronik Mühendisliği
Üretim Sistemleri ⁄ Endüstri Mühendisliği
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliğ

okula girdikten sonra 2. sınıfta bu bölümlerden birini seçersin. yanılıyosun o konuda.

fens.sabanciuniv.edu
  • akşemsettin  (14.07.13 20:24:53)
kıbrıs'a gitme bence. ytü tutuyorsa yazmalısın. bilgisayar seçersen de hayattan soğursun, yazmasaymışım diyorum bazen

  • jedilance  (14.07.13 20:30:19)
akşemsettin, ben sabancıda makine var demedimki, sabancıya yüzde yirmibeş girebiliyorum dedim.bilgisayar için konuşmuştum o kısımda.
makine hakkında tek derdim, işsiz kalma olasılığımın bilgisayardan daha yüksek olması. yanlış mı düşünüyorum?

  • oradabossandalyevarmi  (14.07.13 20:52:11)
sabancı'ya o kadar para verebilceksen ve bilg müh de istiyosan sabancı'ya git o zaman.

aslında durum karışık değil yani bilg müh istiyosan sabancı, makina istiyosan ytü. ikisinde de iş bulursun rahat. ama sabancı'da bilg müh'ün kralı olursun.
  • akşemsettin  (14.07.13 20:55:56)
paran varsa sabanci, bilkent, koc disinda bir yerde okuma.

  • sendelemeden  (14.07.13 21:16:33)
abicim senin kafan karışık. makina ile bilgisayarı aynı tercih kutusuna koyduysan sen bence bi daha gir sınava.

  • raki masasinin degismez adami  (14.07.13 21:27:35)
@akşemsettin

en son bıraktığımda sabancı 110k nın altında kapatıyordu görmeyeli coşmuş sanırım.
  • hepta  (14.07.13 21:39:35)