tek başına eve çıkmak?

bir üniversite öğrencisi 400 lira ailesinden gelen para haricinde bir dayanağı olmadan 400 lira kirası olan bir evde tek başına yaşamayı düşünmesi ne kadar mantıklı?

burs + part time iş olsa ek olarak altından kalkılabilir mi sizce?

400 aileden+ 280 burs + 700 iş = 1380 şeklinde kafamda kuruyorum ben.

bircok degisken var, hangi ildesin, ulasima ne kadar harciyorsun, evde yemek yapma konusunda ne kadar israrci olabileceksin vs.

bunlar hep masraflarini dogrudan etkileyecek seyler.

fakat ornek olmasi acisindan, istanbul'da neredeyse tamamen ayni sartlarda 3 sene yalniz yasadim ogrencilik yillarimda. mumkun yani.
  • emfuzi  (13.07.13 21:59:08)
700tl maas veren bir part time is?

  • idearch  (13.07.13 22:03:29)
1400 lira toplarım her ay diyorsan geçinebilirsin.

  • chavezding  (13.07.13 22:18:52)
1400 tl ye aile geçindirenler var.

  • halanne  (13.07.13 22:35:13)
masraflarını çıkar tek tek..elektrik su alışveriş harçlık ısınma okulda cektirdiğin fotokopiye kadar hesapla.... bana 1ooo lira yetiyor ama istanbul da değilim

  • wishmaythşngs  (13.07.13 22:35:36)
tamam çıkabilirsin ama yurtta hiç mi yapamazsın? aylık nerden baksan 500 lira cebinde kalır. o 500 yılda eder 5 bin lira. o 5 bine work and travel, interrail gibi aktiviteler yaparsın, mis gibi tatiller yaparsın. dil kursuna gidebilirsin, dansa gidebilirsin bilmiyorum yani.

  • bazardaki artis  (13.07.13 22:42:46)
yaşadığın yere göre değişir tabii, ama 400 tl kira veriyorsan çok pahalı bir memleket değil herhalde. işin ve bursun olduğu sürece yaşarsın, 1400 tl az para değil.

  • kronik  (13.07.13 23:08:56)
aga o işler öyle olmuyor.Ailen gönderemeyebilir her zaman.yada 700 tl maaşın garantisi var mı?Bence uzak dur ev işinden.Git yurtta kal.Bende bir ara senin gibi oradan 500 şuradan 300 gelir gibi hesaplar yaptım.Götü başı zor topladım.

  • brazersdaki kel adam  (13.07.13 23:59:34)
280 tl için kyk düşünüyorsun sanırım. Sigortalı bi işte çalışamazsın yani. 700 lira maaş verecek olan işletme de sigortasız eleman çalıştırma riskini almaz. Bir de part time demişsin, 700 liraya nasıl bir part time iş varmış yahu.

  • nocountryforoldmen  (14.07.13 12:02:53)