Bir haber hakkında birkaç soru (siyasi/toplumsal)

www.hurriyet.com.tr

1) "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy Belediyesi arasında yıllardır tartışma konusu olan, Kuşdili Çayırı’ndaki AVM projesi iptal ediliyor."

Kadıköy Belediyesi hangi partinin elinde?

2) "Kadıköylüler’in 7 bin 369 dilekçeyle itiraz ettiği tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM projesini mimar Hakan Kıran hazırlamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı itirazları haklı bularak, 150 bin metrekarelik inşaat alanını 20 bin metrekareye indirmişti... Plan değişikliğine göre yapımı düşünülen Kuşdili Projesi tamamen iptal edilecek, alanın tamamı yeşil alan olarak tasarlanacak, altı da kısmen 2 katlı otopark olacak."

Sizce bu iptal kararının esas sebebi ne? Gerçekten de itiraz dilekçelerinin bir etkisi var mı? Her fırsat olduğunda ben de imzalayıp sesimi bir nebze duyurmaya çalışıyorum ama, çok da bir etkisi olduğunu düşünmüyordum.

7 bin dilekçeyle iptal ediliyorsa 15 bin dilekçeyle yapılabilir de bu durumda. olay farklı görünüyor. muhtemelen plan değişikliği isteniyordu ibb de buna genelde itiraz edebiliyor. yukarılardan birisi evet demeden o planlar kolay kolay değişmez.
sorunuzun cevabı yok. arkasındaki olayı tam olarak bilen biri de yoktur bence.
ama anahtar kelime rant..
  • ozdek  (10.07.13 10:14:52)