bisiklet sürmek vs yürümek

aynı mesafe yolu hergün yürüyerek giderken,

artık bisikletle gitmeye karar veren birisi daha az mı kalori tüketir?

yani diyelim ki; yürürken 100 kalori harcıyorduysa bisikletle kaç kalori harcar?

burada biraz bayır aşağı bayır yukarı olma durumu var,
ben çokda fazla değişmeyeceğini düşünüyorum yürüyerek biraz daha fazla enerji harcayabilirsin diye tahmin ediyorum.

  • basond  (09.07.13 12:16:51)
bisikletle daha cok yakarsin bence, yürümek agir degil, bisikletle zorlaniyor vucut, böylece daha cok yakiyorsun.

  • serabetan  (09.07.13 12:29:47)
bisiklet ortalama yarı yarıya enerji tasarrufu sağlar.

saatte ortalama 4-5 km hızla yürürsen (normal yürüyüş hızı), takriben 1 saatte 300 kalori civarı yakarsın, bisikletle saatte ortalama 20 km hızla gidersin (orta derecede bi' tempo) 1 saatte takriben 600-650 kalori yakarsın. kg, yaş, cinsiyet, hız, eğim, hava durumu vs. çok fazla değişken var tabii ki, bunları kabaca kendime göre söylüyorum diyeyim ben.

dolayısıyla yürürken 100 kalori harcadığın yol takriben 20 dk, mesafe de 1.5 km desek;

bisikletle 20 dakikada 6-7 km yol gidebilirsin,
1.5 km yolu gitmek için yaklaşık 50 kalori falan yakarsın
veya 100 kalori yakmak için takriben 3 km yol gidersin.
  • supercalifragilisticexpialidocious  (09.07.13 12:36:33)
aynı sürede bisiklet, yürümekten daha fazla kalori harcatır. ama bisikletle yürüyüş hızından daha hızlı gideceğin için, daha az zaman harcayacaksın. @super açıklamış gerçi olayı. +1

  • rubis darkfist  (09.07.13 13:25:33)