LOTR çekimleri hakkında

LOTR film serisinde, her bir film arasında sadece 1 yıl var. Yayınlanma tarihleri 2001, 2002 ve 2003. O kadar ordu, yaratık, bir sürü insan, özel efektler falan derken nasıl 3 yılda 3 film ortaya çıkabilmiş? Çekimler hakkında bilgisi, anektodları, notları falan olan var mı?

3 film birlikte çekildi. yani yüzük kardeşliği yayınlandığında iki kule ve kralın dönüşünün çekimleri zaten bitmişti.

  • kendi ekseni etrafinda donen insan  (07.07.13 00:46:51)
hepsi birlikte çekildi. post-prodüksüyon'u böyle filmlerde bile 2-3 ayda hallediyo adamlar zaten. ama tüm filmleri aynı anda çekerek riske girmişler, ilki kötü olur da tutmazsa diğer ikisinin masrafı boşa gidecek falan.

  • r_u_h  (07.07.13 01:01:19)
Hobbit serisi için aynısı yapılmadı ama değil mi?

  • hjarteblod  (07.07.13 01:04:07)
hobbit de aynı diye biliyorum da kesin konuşmayım.

  • kendi ekseni etrafinda donen insan  (07.07.13 01:13:06 ~ 01:13:16)
Ben de Hobbit de aynı diye biliyorum.

  • gzg  (07.07.13 01:16:09)
hangi amerikan sitesinde okumuştum hatırlamıyorum ama hobbit'in de çekimleri bitmiş. diğer arkadaşların da dediği gibi hepsi birlikte çekiliyor.

  • siyahliadam  (07.07.13 01:33:36)
Hobbit'in ilk filminden sonra da çekimler devam etti ama şimdi bitmiş olabilir, bir hafta kadar önce Peter Jackson "Son Gandalf sahnesini çektik üzülüyom :(" tarzı bir fotoğraf paylaşmıştı.

Hatta şu: www.facebook.com

Bu arada bence tüm LOTR çekimleriyle ilgili en ilginç olan şey: Elijah Wood'un ilk çekimler başladığında 18 yaşında, şimdiyse 32 yaşında olması ve hala apaynı olması. Bakınız: 2.bp.blogspot.com
  • kingdom of rust  (07.07.13 02:35:36)
Hobbit aynı anda çekilmedi veya çekilmiyor(çekimler bitti mi bilmiyorum), martin freeman'ın sherlock çekimleri ve benedict cumberbatch'in hem sherlock hem de diğer film çekimleri olduğundan ara verildi birkaç kez.

  • noluyo yaa  (07.07.13 13:54:00 ~ 14:03:12)