fırın sigorta attırıyor (elektrikçiler buraya)

Kumtel 3125 model ufak fırınım var. alalı bayağı oldu ancak kullanılmadı. şuanda kullanmak istiyorum ancak sigorta attırıyor.

fırını prize takıyorum ve açıyorum. ısınmaya başlıyor. 3-4dk sonra dairenin ana sigortası atıyor (mutfağın değil, dairenin sigortası) sigortayı kaldırıyorum 1-2dk bekleyip tekrar açıyorum fırını yine 1-2dk sonra atıyor. sanırım ısınınca attırıyor. dolayısıyla kullanamıyorum.

bunu mahalle arası bir elektrikçiye götürsem yaparlar mı? sizce ne kadar tutar? 90 liraya sıfır var internetten baktım.

fırın şu:

www.akillifiyat.com

EDIT: farklı odalar ve prizler denedim sonuç aynı.

EDIT 2: Fırın dışında hiçbir şey çalışmadığı anda da denedim. Sadece buzdolabı takılıydı onu çektim ve denedim sonuç aynı.

fırında sorun olmayabilir. dairenin ana sigortasının amperi düşük kalmıştır muhtemelen

  • kisa  (06.07.13 13:56:09)
ana sigortanin direnci dusuktur (bu direnc, elektrik birimi direnci degil). bu da bilerek yapilir, asiri yuklenme sonucu yangin cikmasin diye direnc nispeten dusuk tutulur ki sigorta atsin diye.

ana sigortayi daha yuksek direncli bi sigorta ile degistirirseniz atmaz, ama dengeyi iyi ayarlamak lazim. ev icindeki elektrik hatlarinin kalitesi cok iyi degilse, sigorta atmaz ama "elektrik kontagi" kaynakli yanginlara bir yenisini daha eklersiniz. :)

elektrikciler daha iyi bilir, elektrik-elektronik muh was here.
  • she was my baby  (06.07.13 13:56:29 ~ 13:57:07)
örneğin; daire içindeki mutfağın salonun ayrı sigortaları 3 er amper diyelim, ama ana sigortanız 5 amper olsun (apartman girişindeki)
siz mutfakta 2 amper, banyoda 2 amper, salonda 2 amper elektrik çekerseniz dairenin iç sigortlaarı atmaz ama dışarıdaki sigorta 5 amper olduğundan atar.

siz fırını çalıştırdığınızda evinizde başka elektrik harcayan bir şey olabilir. klima, buzdolabı, çamaşır-bulaşık-kurutma makinesi, mikser gibi. fırında sorun olsa fişi takar takmaz sigorta atardı muhtemelen
  • kisa  (06.07.13 13:58:26)
Fırın dışında hiçbir şey çalışmadığı anda da denedim. Sadece buzdolabı takılıydı onu çektim ve denedim sonuç aynı.

  • mr.goodcat  (06.07.13 14:15:39)
fırında problem yok, olsa fişi takar takmaz sigorta atar.

sorun kesinlikle sigortada. arkadaşların dediği gibi ana sigortayı değiştirmen lazım.

ya kapasitesi düşük olduğu için yada kalitesiz olduğu için sorun yapıyor.

in aşağı üzerindeki markayı ve amperi oku gel, yada bir foto çek yardımcı oluruz ;)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (06.07.13 14:34:05)
Fırının rezidanslarında da sorun olabilir.

  • zekicalik  (06.07.13 14:41:03)
sigorta aşağıda değil arkadaşlar evin içinde. fotoğrafını çektim:

i.imgur.com

en sağdaki sigorta atıyor.
  • mr.goodcat  (06.07.13 14:41:45 ~ 14:42:11)
kimse yazmış mı tam bakamadım açıkçası uyuşukluk ama başka prize taktın mı? toprak hatlı olduğunu bildiğin bir yere?

  • sparkle kiddle  (06.07.13 15:01:43)
sorun sigorta değil. 40 amperlik sigorta atmaması lazım.

fırını taktığın fişte siyahlık yanıklık var mı ona bak.
eğer orada problem yoksa fırının rezistanslarında problem... onları da elektrikçiler yaparlar...
  • inanmazsan inanma  (06.07.13 15:06:11)
sanırım o atan sigorta değil, kaçak akım rölesi değil mi o?
sorun sizin topraklama hattınızda da olabilir. kaçak akım rölesinin kullanılabilmesi için topraklama hattınızın düzgün olması lazım

  • kisa  (06.07.13 15:29:42)
evet kaçak akım rölesi o :)
muhtemelenya toprak hattınızdaya da hem toprak hattı hem de fırında sorun var.
ekbilgi: kaçak akım rölesi kullanıyor olmanız doğru, iyi bir şey. tebrikler.
ama toprak hattınızı kesinlikle kontrol ettirin. (kabaca, toprak ile notr arasındaki gerilim 0,5 volt ile 1.5 volt arasında olmalı. bunun alt sınırını daha aşağı düşürmeyin yani 0.5 den çok olmalı ama üst sınırı biraz daha esneyebiliriz. yani 4-5 volt lara kadar çıkabilir)
  • kisa  (06.07.13 15:32:26)
sorun sigortada, ucuz dandik sigorta, 50 amper olsada atacaktı zaten.

siemens alın değiştirin, basit bir işlemdir.

ha ne olur ne olmaz fırını alıp bir başka evde deneyin, ama fırında arıza yok bence.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (06.07.13 15:35:17)