Windows'ta gelişmiş dosya arama veya toplu silme

Merhaba.

Bir klasör içerisinde bir sürü alt klasör var. Bunların içerisinde de alt klasörler ve dosyalar.

Ben tüm bu yapının içerisinde dosya isminde belli karakterleri "içermeyen" dosyaları silmek istiyorum.

Yani 300 klasör 6980 dosya içerisinde *2013.jpg dosyaları dışındaki her şeyi silmek istiyorum. Bunun için gelişmiş bir arama veya silme programı var mı?

Teşekkürler.

başlat-çalıştır-cmd yazıp komut satırı al.

istediğin dizine git; örneğin

cd "c:dizin1\dizin2"

ardından aşağıdakini yaz:

dir /s/b|findstr "eclipse">c:\result.txt

çift tırnak içerisinde eclipse yerine istediğin search string'i verebilirsin. bu komut c:\result.txt altında senin istediğin dosyaların path'lerini çıkartır.

bu dosyayı elde ettikten sonra, dosyada her satırın başına bir şekilde del komutu koy. yani her satır del c:\dizin1\dizin2.... diye gitsin. excel'de yapabilirsin, veya notepad++ gibi bir editörün varsa makro oluşturabilirsin. bu del'li dosyayı istediğin bir yere .bat uzantılı olarak kaydet ve çalıştır.

aslında bütün bu sonraki işlemleri de otomatik yaptırabilirsin ama o kadarını da bakamadım google'dan, ezberden ancak bu kadar :) bilen varsa yazsın öğrenelim windows scripting.
  • altikereyedi  (28.06.13 16:34:27 ~ 16:35:12)
www.voidtools.com

tools->options->exclude kısmından "add filter" diyerek *2013.jpg yaz. bu kriterlere uyanları göstermeyecek bundan sonra. ondan sonra da arama satırına listelemek istediğin klasörün yolunu yaz. listelenen bütün dosyaları sil. bu kadar basit.
  • rotten head  (28.06.13 16:44:08)