türkiye'deki kurumsal firmalar gerçekten kurumsal mı?

soru cümlesi biraz acayip oldu ancak soru amacım buna dayalı. dışardan baktığınızda kurumsal firma gözüken ancak içine girdiğinizde veya orada çalışan biri ile konuştuğunuzda kurumsallıkla alakası olmayan firmalar var. türkiye'de sizce adı duyulmuş firma ve büyük şirketlerin çoğu böyle mi? arada istisnalar da var mı? varsa bildiklerinizi yazar mısınız?

teşekkürler.

bence hepsi değil. özellikle eski türk firmaları (eti, ülker gibi) kurumsal olabildiklerini sanmıyorum. eti'nin patronundan "bizim şirketimizde gelinlerin (şirket içinde aileden olan üst düzey yönetici erkeklerin eşlerinin) söz hakkı yoktur türünde bir cümle okumuştum.
bi de ben dominos'ta çalıştım. gerçi frençayz idi ama yine de kurumsallıktan uzaktı. merkez ofis baskı da yapmıyordu bazı "kendine göre" kurallara. yani tabii ki personeli sikme odaklı kurallardı bunlar. uzun mesai saatleri vs.

  • ben smyrna  (27.06.13 23:21:37)
arçelik gibi bir firmanın dahi içeriden çok amatör yönetildiğini öğrendim, duydum. kurumsallık istiyorsan yurtdışında, uluslararası bir şirkette bir süre çalışmanı tavsiye ederim, ondan sonra trdeki durumu daha iyi analiz etme şansın olur.

  • roket adam  (28.06.13 01:44:00)
çoğu anonim şirket aile şirketidir. hatta birinin websitesinde firmamız kurumsal bir aile şirketidir yazdığını görmüştüm.

  • japon askeri  (28.06.13 03:17:54)